Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  20.3.2019 Webinar: Plan for Success: Choosing and Integrating a LIMS
  21.3.2019 Webinar: Bridging the Gap Between Operational Efficiency and Occupant Experience for the Intelligent Lab Infrastructures of Tomorrow
  26.3.2019 - 28.3.2019 FORUM LABO 2019
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
Reklama
3-D tištěný chytrý gel

Vědci vyvinuli metodu "4D tisku" pro chytrý gel, která by mohla vést k vývoji "živých" struktur v lidských orgánech a tkáních, měkkým robotům a cílenému dodávání léků.

Datum: 6.2.2018

hydrogel, 3D tisk, 4D


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Metoda 4D tisku znamená, že k 3D tvaru objektu je dodána další dimenze změny tvaru hydrogelu (objekt může obsahovat třeba 75% vody). Zajímavé je, že hydrogel si pevně udržuje svůj tvar a změní se pouze se změnou teploty. A to skokově. Například jeden ze zkoumaných hydrogelů si pevně udržuje svůj tvar do teploty 32 °C. Nad touto teplotou se jeho tvar změní a to například znamená změnu v rozsahu od tloušťky lidského vlasu až po několik mm.

Hydrogely se vyskytují všude - od plenek, kontaktních čoček až po orgány v lidském těle. Pokud by se například podařilo vytvořit hydrogel, který by při určité změně teploty začal uvolňovat léčivo, byl by to veliký úspěch. Částice takového hydrogelu by mohly cíleně cestovat až na místo určení.

Reklama

Dřívější metody výroby hydrogelů byly vždy dvoudimenzionální - tavení nebo litografie. Pomocí 3D tisku se možnosti velice rozšiřují. Je možno řídit tvar objektu v přítomnosti vody, za sucha a při různých teplotách.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Daehoon Han/Rutgers University-New Brunswick

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama