Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.9.2019 - 26.9.2019 Laborexpo
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
 
Reklama
Nanokrystalické diamanty mohou sloužit ke studiu materiálů při extrémních podmínkách

Vědci využili nanokrystalické diamanty vytvořené pomocí plasmové depozice k vytvoření tlaku, který je takřka dvakrát větší než tlak uvnitř centra Země.

Datum: 9.2.2018

nanokrystalický diamant, vysoké tlaky a teplota


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová metoda umožňuje vytvořit nové mikro-kovadliny založené na nanokrystalickém diamantu. Metoda se zdá být dostatečně reprodukovatelná pro laboratorní výrobu. S pomocí tohoto materiálu lze simulovat podmínky vysokých teplot a tlaků, které dosud nebyly dosaženy.

Nanokrystalický diamant se vyrábí metodou plasmové depozice ze směsi metanu, vodíku a dusíku. Tato plasma vytváří ostrůvky/zrnka nanokrystalického diamantu na ploškách tříkarátového diamantu pokrytého tenkým filmem wolframu. Zrnka nanokrystalického diamantu jsou veliká 5 až 100 nm.

Jen pro vysvětlení - plasma je čtvrtá fáze hmoty kromě pevné, tekuté a plynné fáze. V plasmě jsou volně oddělena jádra atomů od jejich elektronových obalů.

Vědci z UAB (University of Alabama, Birmingham) studovali vytváření nanokrystalických zrnek pomocí elektronové mikroskopie. Zjistili, že základy zrnek se tvoří rychle (během několika minut) a jejich růst se postupně zpomaluje. Užitečný čas pro vytvoření vhodné vrstvy zrnek činil cca 15 minut. Delší čas (několik hodin) již nevedl ke zlepšení výsledků.

Normální krystalický diamant dokáže vytvářet tlak okolo 75 GPa (gigapascalů). Pokud jsou přidány nanokrystaly, mikro-kovadliny dokáží vytvářet tlak až 500 GPa. Výzkumníci z UAB předpokládají, že se jim podaří dosáhnout tlaku až 1000 GPa, což už je blízko tlaku, který se nachází v jádru planety Saturn.

Reklama

S pomocí takto vysokých tlaků a teplot je možno studovat tvorbu zcela nových materiálů, což se podobá například přeměně čistého uhlíku na diamanty nebo přeměně vulkanického prachu na břidlici.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: UAB

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama