Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.9.2019 - 26.9.2019 Laborexpo
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
 
Reklama
Tištění ohebných, smrštitelných obvodů ze stříbrných nanodrátků

Vědci v North Carolina State University vyvinuli novou metodu, která umožňuje tisk elektrických obvodů na ohebné a natahovatelné podklady. Jako vodiče jsou použity stříbrné nanodrátky. Tisk elektroniky na plastické substráty je dlouhým snem vývojářů.

Datum: 1.3.2018

ohebná wearable elektronika, stříbrné nanodrátky, senzory


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Stříbrné nanodrátky jsou v poslední době středem zájmu v mnoha aplikacích, od prostetických zařízení až pro tzv. wearable senzory (senzory přímo na těle). Mnoho proof-of-concept experimentů bylo slibných, ale chyběla jim možnost, jak tisknout tyto stříbrné nanodrátky na ohebné povrchy k vytváření vysoce integrované elektroniky.

Samotné stříbrné nanočástice mohou být použity k tisku, ale chybí jim podstatné vlastnosti ve srovnání s nanodrátky - jsou křehké a málo elektricky vodivé. Hlavním problémem při tisku nanodrátků bylo ucpávání tiskových trysek.

Vědci z NCSU použili metodu elektrohydrodynamického tisku, který je založen na principu využití elektrostatického působení k vystříknutí inkoustu s nanodrátky z trysky. Díky tomu bylo možné použít širokou trysku (která se neucpává) při zachování vysokého rozlišení tisku.

"Inkoust", který se používá při tisku, obsahuje roztok nanodrátků, které mají typickou déku 20 mikrometrů. Takto natištěný elektrický vodič si zachovává vysokou elektrickou vodivost i na flexibilních a ohebných površích. Co je pozitivní, tak to, že inkoust je netoxický a rozpustný ve vodě. Po natištění obvodu lze inkoust jednoduše smýt.

Reklama

Velikost tištěné plochy je omezena pouze velikostí tiskárny, což znamemá, že celá technologie může být snadno škálovatelná.

Výzkumníci nyní vytvořili prototypy celé technologie a zkušebně natiskli obvody na gumové rukavice pro interní vyhřívání a některé "wearable" obvody pro použití v elektrokadiografii. Celá technologie je nyní patentovaná. Vědci očekávají, že dojde k praktické aplikaci této nové technologie.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Yong Zhu

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama