Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   27.11.2018 Webinář s názvom Understand the rationale behind the Q-TOF LC/MS that stably sustains sub-ppm mass accuracy.
  29.11.2018 Webinar: Tools and Techniques for the Life Science Laboratory
  6.12.2018 Seminář: Novinky v oblasti VaVaI
  7.12.2018 Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research
  13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
Reklama
Odolný a levný katalyzátor pro výrobu vodíku

Vědci z Ruhr-Universität Bochum (RUB) vyvinuli nový katalyzátor pro štěpení vody pomocí elektrické energie, který by mohl dobře sloužit jako náhrada za drahou platinu.

Datum: 30.4.2018

katalyzátor, platina, výroba vodíku


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vodík je v dnešní době považován za možný budoucí zdroj energie. Jeho výroba je však náročná. Obvykle se vyrábí štěpením vody pomocí elektrické energie. Tento proces je však energeticky značně náročný a vyžaduje katalyzátor - v současné době platinu. Pokud by se podařilo vytvořit snadný rozklad vody na vodík a kyslík pomocí elektřiny, bylo by možné hlavně účinně využívat nestabilní zdroje energie - větrné a solární zdroje.

Vědci zjistili, že místo platiny je možné ke katalýze použít i jiné látky - kovové chalkogenidy jako např. minerální pentlandit. Tento katalyzátor je dokonce efektivnější než platina a je odolnější vůči látkám, které jsou pro katalyzátor jedovaté (ničí jejich účinnost), jako je například síra.

Pentlandit se skládá ze železa, niklu a síry. Jeho struktura je podobná enzymům produkujícím vodík v některých rostlinách či zelených řasách.

Reklama

Vědci nyní zkoumají významné změny v účinnosti pentlanditu, které závisí na poměru mezi železem a niklem. Vědci jsou však velice optimističní a věří, že se jim podaří najít takovou stabilní látku, která se do budoucna stane náhradou platiny v procesu výroby vodíku.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: RUB, Marquard

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama