Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.9.2019 - 26.9.2019 Laborexpo
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
 
Reklama
Evropa chce být na špičce využívání palivových článků do roku 2020

VTT Technical Research Centre of Finland koordinuje pětiletý projekt Evropské Unie s rozpočtem 10 milionů EUR. Bude se pokoušet vužít tzv. SOFC technologii palivových článků v praktických aplikacích a cílem je dostat se na špičku využití SOFC technologie na světě. VTT má již desetileté zkušenosti s vývojem palivových článků.

Datum: 15.5.2018

SOFC, palivové články, projekt EU, fuel cell


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

SOFC (Solid Oxide Fuel Cell) technologie je způsob elektrochemické konverze paliva přímo na elektrickou energii pomocí oxidace paliva (nejlépe vodíku). Existují různé druhy, které se liší použitým elektrolytem - pevným oxidem či keramikou. Výhodou SOFC je vysoká účinnost, stabilita, možnost použití různých druhů paliva, nízké emise a relativně nízká cena. Nevýhodou je vysoká operační teplota, což znamená delší startovací čas a zatím ještě existují různé chemické a mechanické problémy.

Projekt navazuje na EU projekt ComSos (Commercial-scale SOFC systems), který také koordinuje VTT. V projektu je zapojeno více organizací. Nejvýznamnějšími jsou: Convion Oy (Finsko), Sunfire GmbH (Německo), SOLIDpower SpA (Itálie).
ComSos projekt chce pokrývat 25 SOFC řešení na světě.

Vývojáři se budou soustředit na vyřešení dosavadních problémů v SOFC a zaměří se hlavně na využití bioplynu. SOFC má potenciál pro využití ve velkém i malém měřítku i všude tam, kde jsou nestabilní zdroje elektřiny - větrné a sluneční elektrárny. Celková účinnost konverze paliva na elektřinu pomocí SOFC činí více než 50%, což je více než u současných elektráren.

Reklama

Projekt má poskytovat otevřené informace o SOFC technologiích a jejich aplikovatelnosti. Má celkový rozpočet 10,2 milionů EUR a je plánován na období 2018 - 2020.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Wikipedia

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama