Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   13.6.2019 Webinar: Tools to Accelerate Cancer Research
  26.6.2019 Webinar: Airflow and Ventilation
  27.6.2019 Webinář: Instruments for Elemental Analysis
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
Reklama
Nový barevný senzor levnější pro výrobu

V rámci německého projektu FOWINA byly vyvinuty nové barevné senzory obsahující speciální mikro-čočky. Takový senzor je možné umístit přímo na mikročip a není nutné dodávání dodatečných makroskopických filtrů jako dosud. Cílem bylo zlevnění a zpřesnění celého procesu výroby.

Datum: 13.12.2018

nanoimprint, LED, mikročočky na jednom čipu


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Projekt FOWINA (Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS a Fraunhofer Institute for Silicate Research ISC) vyvinul speciální mikro-čočky umístitelné přímo na mikročip. Barevné senzory se používají v displejích a LED světlech, aby kontrolovaly vyzařování správné barvy. Problémem při výrobě barevných filtrů bylo vybrání vhodného úhlu, ze kterého je světlo snímáno. Dosud se k tomu používaly makroskopické elementy, což značně prodražovalo výrobu i velikost detektorů.

Nyní bude možné integrovat struktury pro filtrování barvy, úhlové filtry pro odstranění bočního světla, vyhodnocovací obvody a fotodiody na jeden čip. Nové detektory se nazývají "nanoplasmonic color filters". Takové prvky naleznou uplatnění v LED zdrojích světla, kamerách, smartphonech a dalších optických aplikacích.

Reklama

Výslednou strukturu "nanoplasmonic" světelného filtru je možno integrovat na jeden CMOS čip s pomocí technologie two-photon polymerizace a nanoimprint litografické technologie. Tím lze umístit různé mikrostruktury na jeden substrát. Takto vyrobený světelný filtr dokáže omezit úhel dopadajícího světla s přesností +/-10 stupňů. Dopadající světlo pak snímá řada fotodiod.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: K. Selsam, Fraunhofer ISC

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama