Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168,, předváděcí přístroje z výstavy, 100% stav,...
Kalendář : 10.8.17: Webinar: Essential Tools for the Life Science Laboratory, webinář
Reklama
Co jsou to hot electrons?

Možná jste se setkali s pojmem "hot electron". Tento zvláštní stav elektronu vzniká, když je elektron vytržen ze své vnější orbitální dráhy u atomu a uvolní se.

Datum: 14.10.2015

hot electron, štěpení vody


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Uvolněný elektron již není vázán ke svému atomu a volně se může pohybovat. Toho by se dalo využít k excitaci jiných atomů a umožnění nějakých chemických reakcí. Problémem je velice krátká doba života takového hot elektronu. Elektron relaxuje do nižších energetických hladin během trilióntin sekundy a výsledkem je uvolnění tepla. Fyzikové tedy dumají nad tím, jak tak energii takového elektronu převést na něco stabilnějšího, co by pak mohlo fungovat jako katalyzátor pro chemické reakce nebo přímo pro tvorbu elektřiny.

Velice slibné se zdají být výzkumy v oblasti štěpení vody na oddělené molekuly kyslíku a vodíku. Takové oddělené molekuly by pak mohly sloužit jako zásobárna chemické energie, která by se dala využít k tvorbě elektřiny v palivových článcích.
Reklama

Cílem výzkumů tedy je oddělit hot electrons od jejich "electron holes", tedy míst, odkud byl elektron vytržen a kam by zase velice rád relaxoval. Výzkumy jsou různého typu - rychlým odvedením hot elektronů nebo naopak přemístěním electron holes. Jednou z možností je vytvoření polovodičové membrány, která bude fungovat jako jednosměrné sítko, kterou může elektron projít jen jedním směrem. Bohužel, taková membrána musí obsahovat určitou energetickou bariéru (Schottkyho práh), který energii elektronu nenávratně snižuje a výtěžnost takového procesu je tedy z principu snížená.
Výzkumy v tomto směru však stále pokračují a možná se jednou dočkáme systému, který po ozáření vyfoukne z jednoho otvoru kyslík a ze druhého zase vodík...
Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama