Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 30.10.17 - 3.11.17: http://www.bvv.cz/envitech/envitech-2017/, Výstaviště Brno
Reklama
Objev vedoucí k přenosným urychlovačům částic

Nový objev fyziků z University of Maryland (UMD) může vést ke konstrukci malých, levných, přenosných urychlovačů částic se širokým využitím. Tým urychlil elektronový paprsek takřka na rychlost světla s použitím laseru o nízké energii, což bylo úzké místo při konstrukci dosavadních urychlovačů.

Datum: 18.11.2015

přenosný urychlovač částic, gama paprsky, paprsky elektronů, laserový puls, plasma


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Běžné urychlovače částic jsou velká zařízení, která zaujímají hodně prostoru. Dokonce i při středních energiích, které se používají např. při léčbě rakoviny v medicíně, urychlovače jsou zařízení o velikosti velkých místností a vyžadují hodně energie a stínění od radiace.

Fyzikové z UMD říkají, že urychlili vysoce nabité elektrony na více než 10 miliónů eV s použitím pouze milijoulového laserového pulsu. Pro srovnání, toto je energie, kterou spotřebuje běžná žárovka za tisícinu sekundy. S pomocí tohoto objevu by bylo možné zkonstruovat urychlovač, který by se dal převážet jen na malém vozíku.

Jako neočekávaný bonus se při experimentu ukázalo, že se současně generuje velice krátký (femtosekundy) intenzívní záblesk světla, což může být využito i při jiných aplikacích.
Reklama

UMD tým použil techniku známou jako laser-driven plasma wakefield acceleration a dotáhl ji na hranici možností. V principu jde o zaměření laserového pulsu na plasmu, která je tvořena ionizovaným plynem (v tomto případě vodíkem). Skupina ionizovaných elektronů pak sleduje laserový puls, který ji urychlí takřka na rychlost světla. Vědci z UMD použili namísto intenzívního laserového pulsu záření o nízké energii a využili efektu tzv. relativistického self-focusingu, který se za těchto podmínek v plasmě objeví. Díky tomu se plasma zahustí cca 20x.

UMD laser-driven urychlovač produkuje paprsek elektronů a záření, včetně gamma paprsků. Paprsky jsou fokusovány a není tak zapotřebí náročné stínění. Během experimentu se podařilo převést na užitečné záření cca 3% energie laserového pulsu. Vědci budou ve výzkumu tohoto zajímavého efektu dále pokračovat.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama