Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 27.2.18 - 2.3.18: EmbaxPrint, Výstaviště Brno, Odborný mezinárodní veletrh...
Reklama
Baterie z bláznova zlata (fools gold)

Vědci vynalezli zajímavou alternativu k Li-ion bateriím. Není to alternativa tak výkonná, jako Li-ion baterie, ale je mnohem levnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Datum: 23.11.2015

nová baterie s hořčíkem jako náhradou za Li-ion baterie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová baterie obsahuje železo, síru, sodík a hořčík. To všechno jsou prvky, které lze sehnat velmi levně. Kupříkladu hořčík je 15x levnější, než lithium. To znamená, že nové baterie by díky své nižší účinnosti nebyly náhradou dosavadních li-ion baterií používaných v mobilech, tabletech a ve vývojových elektromobilech, ale ve velkém objemu by mohly sloužit jako levná zásobárna energie u nestabilních energetických zdrojů (solární a větrné elektrárny).

Nová konstrukce baterie používá jako anodu hořčík a jako elektrolyt roztok hořčíku a sodíku. Jako katodu využívá nanokrystalky pyritu, což baterii dává její jméno - pyrit je sulfid železa, FeS, který vypadá jako zlato a proto se mu říká bláznovo zlato. Hořčík je dobrá náhrada drahého a vysoce hořlavého lithia. Navíc baterie nevyžaduje měděné elektrody, které se používají v Li-ion bateriích. Stačí jí obyčejný hliník.
Reklama

Výzkumníci spočítali, že velký objem těchto baterií by mohl být ekonomický např. při pokrytí celoročního výpadku průměrné jaderné elektrárny. Každopádně, před vědci je ještě dlouhá cesta. Úzkým místem těchto baterií je počet nabíjecích/vybíjecích cyklů a napěťový rozdíl mezi nabíjecím/vybíjecím napětím, což určuje její efektivitu. Výzkum dále pokračuje.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama