Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 30.10.17 - 3.11.17: http://www.bvv.cz/envitech/envitech-2017/, Výstaviště Brno
Reklama
Nové grafenové biosenzory bez značky

Biosenzory bez značky (radioaktivní či fluorescenční) jsou relativní novinkou v biochemických a farmaceutických laboratořích a značně zjednodušují práci.

Datum: 23.11.2015

biosenzory bez značky, SPR, surface plasmon resonance


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Senzory bez značky umožňují detekovat nízké koncentrace biologických substancí (RNA, DNA, proteiny, protilátky, viry...) a studovat jejich chemické vlastnosti. Díky tomu, že není potřebná značka, je omezena možnost zanesení chyby do sledování, které jinak značka samotná může ovlivnit.

Hlavní aplikací této technologie je farmaceutický a vědecký výzkum, medicinální diagnostika, kontrola kvality potravin a detekce toxinů. Také umožňuje přesnější měření farmakokinetiky a farmakodynamiky léčiv v pre-klinických studiích.

Nejvíce biosenzorů bez značky funguje na principu surface plasmon resonance (SPR) spektroskopie. Biosenzory dokážou zachytit bilióntinu (10E-12) gramu substance na ploše jednoho čtverečního milimetru.

Poznámka překladatele: SPR funguje na principu měření tzv. povrchového plasmonu, který je vyvolán zářením laseru zacíleným na určitou oblast biosenzoru. Biomolekuly, které se navážou na opačnou stranu tohoto biosenzoru ovlivňují jeho permitivitu, což se projeví ve spektru odraženého záření. Proto je opačná strana biosenzoru pokryta tzv. ligandy, což jsou malé molekuly, které dokáží na sebe navázat cílové specifické proteiny a tím je zachytit.
Reklama

Vědci, kteří si tuto metodu patentovali, prodávají zařízení k jejímu využití na principu relativně levného detekčního zařízení (biosenzor, optika, elektronika) a dražšího spotřebního materiálu (senzorové čipy s adsorpční vrstvou pro biomolekuly). Jako alternativa k biosenzorovým čipům lze použít grafen mezi metalickými vrstvami, což značně zvyšuje citlivost celého měření (až 10x).


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama