Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 26.10.17: Webinar: Advances in Cell Culture, webinář, Mass culture of animal cell lines...
Reklama
Zobrazení mikrovln dvěma komplementárními metodami

Vědci objevili nezávisle na sobě dvě různé metody na zobrazení mikrovln. Obě metody jsou založeny na detekci změn spinů atomů, ale každá metoda funguje jinak a dává jiné možnosti.

Datum: 24.11.2015

měření mikrovln, rubidium, spinové stavy, dusíkové vakance, rastrování


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Mikrovlny neslouží jen k ohřívání jídla v mikrovlnné troubě, ale jsou nedílnou součástí moderní elektroniky. S využitím mikrovln souvisí komunikační technologie a mohou být užity i v medicinální diagnostice. Komunikační technologie využívají mikrovlny běžně např. u mobilních telefonů či při přenosu dat a v medicíně se ukazuje, že rakovinné buňky absorbují mikrovlny odlišně od zdravých buněk. Moderní mikrovlnná technika proto začíná být zajímavým objektem pro studium její funkce a její optimalizaci.

Tradičně se elektromagnetická pole měří miniaturizovanými anténami. Tento přístup ovšem ovlivňuje samotný měřený objekt. Dvě skupiny vědců v University of Basel vyvinuly dvě různé metody na měření založené na měření spinu atomů a elektronů blízko zkoumaného místa.

První metoda je založena na měření s pomocí rubidiových par ve skleněném nosiči. Speciální kamerou je pak možno zobrazit spinové změny u rubidiových atomů. Výsledkem je pak dvoudimenzionální obraz intenzity mikrovln během několika milisekund s mikrometrovým rozlišením. Je možné takto vyrobit i krátká videa.

Druhá metoda je založena na detekci změny spinových stavů individuálních elektronů v tzv. dusíkových vakancích v diamantu. Měří se s pomocí maličké špičky s diamantem na konci, který obsahuje některá místa v krystalické mřížce uhlíku nahrazená dusíkem. Tato špička je umístěna ve speciálním mikroskopu, pomocí kterého se přejíždí nad povrchem a měření se provádí rastrovacím způsobem bod po bodu. Celé měření příslušné oblasti tak zabere až hodinu, ale rozlišení dosahuje nanometrové škály.
Reklama

Obě dvě metody jsou tak komplementární. Pomocí prvé metody s rubidiovými parami lze rychle vytvořit obrázek celé oblasti (třeba elektronického obvodu) a zajímavá místa pak lze již změřit detailně pomocí druhé metody s diamantovou špičkou.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama