Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 27.2.18 - 2.3.18: SALIMA TECHNOLOGY, Výstaviště Brno, Mezinárodní veletrh...
Reklama
Mořští ježci dodávají nové náměty pro lehké a pevné materiály

Materiáloví výzkumníci mají rádi mořské tvory. Perly nabízejí náměty pro hladké povrchy, škeble inspirují k přilnavým substancím, žraločí kůže k vývoji materiálů s malým třením vůči vodě a tak dále. Vědci z University of Copenhagen Department of Chemistry nyní našli model pro pevný a lehký materiál, ke kterému je inspirovali mořští ježci.

Datum: 26.11.2015

mořští ježci, skořápka, uhličitan vápenatý, pevné a lehké struktury


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Srdíčkoví ježci (Echinocardium cordatum), také známí jako mořské brambory, měří v průměru cca 5 cm, mají tvar srdíčka a jsou schovaní v písku. Na rozdíl od normálních mořských ježků jsou měkcí, ale mají tvrdou skořápku, která je chrání. Tato skořápka je extrémně lehká a přitom pevná. Je tvořena z uhličitanu vápenatého.

Vědci studovali její strukturu pomocí relativně nové metody rentgenové mikrotomografie. Ta umožňuje vytvořit trojrozměrný obraz i z malých kousků materiálu s rozlišením jen několika mikrometrů. Ukázalo se, že skořápka srdíčkových ježků je tvořena z maličkých strukturek uhličitanu vápenatého, který uvnitř obsahuje póry vyplněné vzduchem. Je zde kolem 50 až 150 tisíc takových mikroskořápek v krychlovém milimetru a v některých oblastech materiál obsahuje až 70% vzduchu.
Reklama

Uhličitan vápenatý může mít mnoho podob, od tvrdého mramoru až po křídu, kterou píšeme po tabuli. Struktura skořápky srdíčkových ježků je jednou z těchto podob. Vědci říkají, že tato struktura se blíží ideálnímu poměru mezi pevností a lehkostí materiálu. Vědci tuto strukturu budou dále zkoumat z hlediska hledání materiálů pro tlumení nárazů.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama