Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky        Kontakt 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Nová forma zlata, lehká jako vzduch

Výzkumníci vytvořili novou formu zlata, která je ve formě pěny, tzv. aerogelu. Je to dosud nejlehčí forma, která byla vytvořena z drahého kovu.

Datum: 14.12.2015

zlatý aerogel, pěnové zlato


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová forma zlata ve formě aerogelu je tisíckrát lehčí, než váha zlata v kompaktní formě. Je zajímavé, že rozdíl není pozorovatelný pouhým pohledem. Jak ukazuje obrázek, zlato se neponoří ani do mléčné pěny v cappuccinu.

Zlatý aerogel vypadá jako zlato, ale dá se dotykem lehce deformovat. Tento aerogel obsahuje vzduch a z jeho hmotnosti jsou čtyři pětiny zlato a jedna pětina vlákna mléčného proteinu.

Vědci vyrobili aerogel pomocí zahřátí mléčného proteinu, který vytvořil vlákna v nanometrové škále, tzv. amyloidová vlákna. Tento materiál pak ponořili do roztoku zlaté soli. Zlato pak zkrystalizovalo podél proteinových vláken.
Reklama

Velkou výzvou bylo pak vysušení vzniklého materiálu, ale povedlo se to pomocí sušícího procesu v oxidu uhličitém. Pomocí změny reakčních parametrů se pak dá ovlivňovat vlastnosti vzniklého aerogelu a získat tak např. zlatý aerogel s tmavě červenou barvou.

Vědci nyní zkoumají možné aplikace tohoto materiálu. Hlavní možností je chemická katalýza díky relativně velikému povrchu zlata vzhledem k objemu. Další potenciální aplikací je měření tlaku, protože elektrické vlastnosti aerogelu silně závisí na okolním tlaku.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama