Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky        Kontakt 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Nanomagnety - vytváření uspořádání z chaosu

Fyzikové dokázali vytvořit miniaturní nanomagnety přímo ve vrstvičce z paramagnetického materiálu.

Datum: 15.12.2015

nanomagnety, spintronika


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Jak známo, magnetisnus je dán orientací spinu atomů. V ferromagnetických materiálech (železo, kobalt) jsou spiny uspořádány jedním směrem a tak se materiál projevuje jako magnet. V paramagnetických materiálech jsou naopak spiny uspořádány chaoticky a tak materiál z makroskopického hlediska žádné magnetické vlastnosti nevykazuje.

Vědci se zaměřili na paramagnetický materiál slitiny železa a hliníku (Fe60Al40). V základním stavu jsou atomy železa obklopeny atomy hliníku, neinteragují spolu a materiál se jeví jako paramagnetický. Něco jiného se však stane, když je určité místo bombardováno ionty neonu, který chaotickou strukturu naruší a umožní, aby se sousední atomy železa vzájemně seskupily podle orientace svých spinů (miniaturní ferromagnet). Vědci použili ultrajemný paprsek pouhých 10 neonových iontů. Paprsek iontů fungoval jako jakési "zapisovací pero", které tak dokázalo určitou miniaturní oblast zmagnetizovat. Takovému procesu se říká spintronika.

Podle teorie dokáže jediný urychlený atom neonu ovlivnit až 300 atomů železa ve slitině. Vědci pak studovali magnetické vlastnosti takto vytvořené miniaturní oblati s ferromagnetickými vlastnostmi pomocí transmisního elektronového mikroskopu (TEM) a zjistili, že se opravdu podařilo zapsat magnetickou informaci do oblasti o šířce pouhých 2 nm.
Reklama

Výroba nanomagnetů je intenzívně studovanou disciplínou, protože dokáže zapisovat informaci do materiálu s extrémně vysokou hustotou zápisu. Na podobném principu ukládání informace ve formě zmagnetizování určité oblasti pracují současné pevné disky, ale jejich rozlišení se se spintronikou nedá srovnávat. Spintronika je zajímavou nadějí pro dosažení mimořádně vysoké hustoty zápisu.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama