Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky        Kontakt 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Půdní krusta emituje dusíkaté oxidy

Nová studie přispívá k modelu globálního klimatu a vnáší světlo na produkci reaktivních dusíkatých látek.

Datum: 22.12.2015

půdní krusta, oxid dusný, model globálního klimatu


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Dlouhou dobu si vědci lámali hlavu, odkud se berou velká množství reaktivních dusíkatých látek, pozorovaná v suchých oblastech po obdobích dešťů. Nová zkoumání odhalila jejich původce - tenkou (několik mm) vrstvu kryptosemenných rostlin na povrchu půdy (krusta). Tyto rostliny produkují reaktivní oxid dusný (NO) a kyselinu dusitou (HNO2), pokud jsou zvlhčeny.

Poznámka: Výše uvedené sloučeniny hrají významnou roli jako skleníkové plyny, ale také ovlivňují atmosférickou oxidaci a produkují ozon, který naopak zaceluje tzv. ozonovou díru. Při vyšších koncentracích způsobují přízemní tzv. "suchý smog", který je produkován také exhalacemi v průmyslových oblastech. Komplexní mechanismus působení na troposféru (přízemní vrstvy) a stratosféru (vyšší vrstvy) je složitý proces.

Kryptosemenné rostliny jsou rostliny, které se nerozmnožují pomocí semen. Patří mezi ně různé řasy, mechy, lišejníky aj. Výzkumníci nyní objevili, že krusta je zodpovědná za fixaci cca poloviny veškerého dusíku na povrchu Země.
Reklama

V suchých oblastech je krusta zodpovědna za uvolňování dusíkatých produktů z přibližně 20% celkové atmosféry Země. S tímto se dříve u půdní krusty nepočítalo a předpokládalo se, že je to abiotický (bez živých organismů) proces. Jelikož však jde o proces živý, je spouštěný vlhkostí a s tím je nutno u globálního modelu klimatu počítat.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama