Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky        Kontakt 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Líní mikrobi jsou klíčem k rozkladným procesům v půdě

Zajímavá studie, která ukazuje, že v půdě (a v jiných rozkladných ekosystémech) nežijí jenom aktivní mikrobi, ale také podvodné bakterie, které však mají svoji nezastupitelnou úlohu.

Datum: 24.12.2015

půdní ekosystém, podvodné bakterie, rozklad organické hmoty


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Světová půda (zemina) je zásobníkem pro cca 2 500 gigatun uhlíku, což asi třikrát více, nej je jeho obsah v atmosféře (ekvivalent cca 9 200 gigatun CO2). Mechanismus ukládání uhlíku v zemině byl však dosud neznámý a neodpovídal existujícím modelům.

Nová studie vnáší do celého procesu jiný pohled, který počítá s exitencí tzv. "líných" nebo "podvodných" bakterií. Tyto podvodné bakterie samotné se neúčastní rozkladných procesů odpadu ze živých organismů a spoléhají se na produkci rozkladných enzymů od ostatních mikrobů. Existencí těchto podvodných mikrobů by se dal vysvětlit fakt, že hodně uhlíku a dusíku zůstává v půdě, zatímco jinak by aktivní mikrobi všechno rozložili téměř beze zbytku.

Půdní mikrobi rozkládají organickou hmotu v procesech, při kterých se uvolňuje hlavně CO2 a amoniak nebo jiné nitráty. Ovšem spousta materiálu, který by se ještě dal rozložit, zůstává uložen v půdě. Dlouho se věřilo, že tento zbytek je tam proto, že obsahuje příliš složité molekuly, které běžní mikrobi nedokážou zvládnout. Ukazuje se, že to není pravda. Vypadá to, že kromě aktivních mikrobů jsou v půdní zoosféře ještě další mikrobi, kteří absorbují aktivní enzymy vytvořené těmi aktivními mikroby a jinak pak už nedělají nic. Prostě jen celý proces brzdí. Jsou to takoví parazité.

Právě díky podvodným mikrobům celý rozkladný proces není důkladný a hodně materiálu organického původu zůstává uloženo v půdě. Počítačový model takového procesu je odpovídající skutečnému stavu. Vysvětluje to také určitý nepoměr mezi vyloučeným uhlíkem a dusíkatými sloučeninami.
Reklama

Nedívejme se podvodné bakterie ale jen z negativního úhlu. Hrají možná nezastupitelnou roli v celém půdním ekosystému. Svým působením můžou regulovat rychlost rozkladných procesů a jejich stabilitu např. při změnách teploty či jiných vnějších vlivů.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama