Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky        Kontakt 
Kalendář :   27.2.2018 - 2.3.2018 SALIMA TECHNOLOGY
  27.2.2018 - 2.3.2018 EmbaxPrint
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  8.4.2018 - 12.4.2018 BIOMASA
  15.5.2018 - 17.5.2018 Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI)
Reklama
Smažené brambůrky bez akryamidů

Milovníci smažených francouzských brambůrků, dejte si pozor! Můžete být vystaveni působení chemikálií, které jsou spíše spojovány s chemickým těžkým průmyslem, než s potravinami. Naštěstí, vědci našli cestu k řešení tohoto problému.

Datum: 29.12.2015

akrylamidy, karcinogeny, smažené potraviny, čipsy


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Francouzské čipsy obsahují akrylamidy. Tato chemikálie zvyšuje riziko rakoviny u hlodavců. Studie jsou však zatím nekompletní. Každopádně, akrylamidy jsou zařazeny mezi látky označené jako "pravděpodobný lidský karcinogen".

Studie ohledně přítomnosti akrylamidů v potravinách smažených při teplotách nad 120 °C byly spuštěny již před cca 10 lety. Relativně vysoké koncentrace byly nalezeny u smažených čipsů. Surové brambory obsahují aminokyselinu asparagin. Toto je normální. Pokud je však vystavena působení vyšší teploty, tak s pomocí cukrů reaguje v chemickém procesu zvaném Maillardova reakce za vzniku akrylamidů.

Co je nové, vědci se zaměřili na studium různých odrůd brambor, které obsahovaly různá množství asparaginu a jeho forem. Zkoumali cca 140 odrůd. Ukázalo se, že jsou mezi nimi značné rozdíly. Vědci reálně simulovali všechny procesy při běžném pěstování, skladování a přípravě čipsů.

Běžné odrůdy (Ranger Russet a Russet Burbank) vykazovaly větší množství akrylamidů. Určité nadějné odrůdy (Payette Russet a Easton) však vykazovaly značně nižší množství akrylamidů po osmažení.
Reklama

Vědci konstatují, že budou pokračovat ve výzkumu tak, aby se jim podařilo najít vhodnou odrůdu tak, aby se dosáhlo snížení produkovaného množství akrylamidů a přitom byly zachovány jiné podstatné vlastnosti jako je chutnost smažených čipsů.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama