Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.4.2018 Seminář Výzkum, vývoj a inovace ve statistikách a analýzách
  26.4.2018 Webinar: Advancing the Cannabis Industry: Tools for Analytical Testing
  10.5.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Materials Testing Lab
  14.5.2018 - 16.5.2018 Konference VITATOX
  15.5.2018 Duševní vlastnictví v akademické praxi
Reklama
Malé mikroboty, které čistí vodu

Maličké "mikroboty", které se dokáží samy pohybovat a přitom dokáží čistit vodu již nejsou fikcí - mezinárodnímu týmu vědců se je podařilo připravit.

Datum: 5.5.2016

mikroboty, čištění vody od olova


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Max-Planck Institute for Intelligent Systems in Stuttgart a Institute for Bioengineering of Catalonia (IBEC) in Barcelona vytvořili maličké komponenty z oxidu grafenu, které lze nazvat mikroboty, protože se dokáží samy pohybovat a přitom vykonávat užitečnou funkci - čistí vodu od olova z úrovně 1000 ppb na hodnotu 50 ppb během jediné hodiny. Zajímavé je, že mikroboty s navázaným olovem pak lze odstranit z roztoku, recyklovat a připravit pro další použití.

Jak to funguje?
Vnější vrstva mikrobotu je grafen, který dokáže na sebe vázat znečištění (olovo). Vnitřní vrstvou je platina, která funguje jako motor rozkládající ke svému pohybu peroxid vodíku. Když se do znečištěné vody přidá peroxid vodíku, mikroboty se začnou pohybovat a výsledkem rozkladu peroxidu vodíku jsou neškodné bublinky kuslíku.
Mezi vrstvami grafenu a platiny je vrstva niklu, který umožňuje řídit pohyb mikrobotů pomocí magnetického pole. Magnetickým polem lze všechny použité mikroboty vychytat z roztoku, vyčistit (odstranit nachytané olovo) a připravit pro další použití.

Vědci předpokládají, že mikroboty by se daly použít i pro jiná průmyslová znečištění (arsen, rtuť a další těžké kovy). Velikost jednoho mikrobotu je menší než tloušťka lidského vlasu (10 mikrometrů).
Reklama

V současnosti výzkumníci svoji metodu ověřují a dále testují pro použití i na jiná znečištění, především organického původu. Další oblastní použití mikrobotů by mohlo být cílené dodávání léčiv.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama