Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 9.11.17: Webinar: Improved Biosafety for Your Lab, webinář, The past few years have seen...
Reklama
Malé mikroboty, které čistí vodu

Maličké "mikroboty", které se dokáží samy pohybovat a přitom dokáží čistit vodu již nejsou fikcí - mezinárodnímu týmu vědců se je podařilo připravit.

Datum: 5.5.2016

mikroboty, čištění vody od olova


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z Max-Planck Institute for Intelligent Systems in Stuttgart a Institute for Bioengineering of Catalonia (IBEC) in Barcelona vytvořili maličké komponenty z oxidu grafenu, které lze nazvat mikroboty, protože se dokáží samy pohybovat a přitom vykonávat užitečnou funkci - čistí vodu od olova z úrovně 1000 ppb na hodnotu 50 ppb během jediné hodiny. Zajímavé je, že mikroboty s navázaným olovem pak lze odstranit z roztoku, recyklovat a připravit pro další použití.

Jak to funguje?
Vnější vrstva mikrobotu je grafen, který dokáže na sebe vázat znečištění (olovo). Vnitřní vrstvou je platina, která funguje jako motor rozkládající ke svému pohybu peroxid vodíku. Když se do znečištěné vody přidá peroxid vodíku, mikroboty se začnou pohybovat a výsledkem rozkladu peroxidu vodíku jsou neškodné bublinky kuslíku.
Mezi vrstvami grafenu a platiny je vrstva niklu, který umožňuje řídit pohyb mikrobotů pomocí magnetického pole. Magnetickým polem lze všechny použité mikroboty vychytat z roztoku, vyčistit (odstranit nachytané olovo) a připravit pro další použití.

Vědci předpokládají, že mikroboty by se daly použít i pro jiná průmyslová znečištění (arsen, rtuť a další těžké kovy). Velikost jednoho mikrobotu je menší než tloušťka lidského vlasu (10 mikrometrů).
Reklama

V současnosti výzkumníci svoji metodu ověřují a dále testují pro použití i na jiná znečištění, především organického původu. Další oblastní použití mikrobotů by mohlo být cílené dodávání léčiv.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama