Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168,, předváděcí přístroje z výstavy, 100% stav,...
Kalendář : 10.9.17 - 14.9.17: 81st Prague Meeting on Macromolecules
Reklama
Co jsou to quantum dots? Úvod pro laiky.

Stručný úvod do problematiky quantum dots pro základní pochopení.

Datum: 25.8.2015

quantum dots


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Quantum Dot (QD) je nanokrystal polovodiče (např. kadimum sulfid), který je dost malý (cca 10 nm) na to, aby se u něj projevily kvantové vlastnosti (tedy excitace jen na určité kvantové energetické hladiny apod.). Jde vlastně o takový útvar, který představuje něco mezi větším množstvím látky (kdy se energetické hladiny chovají prakticky spojitě) a samotnou molekulou (která vykazuje vysloveně kvantové vlastnosti).
Obecně se dá říct, že čím je nanokrystal větší, tím mají energetické hladiny k sobě blíže a tím pohlcují či emitují delší (červenější) vlnové délky. Naopak menší nanokrystaly mají větší rozestupy mezi kvantovými hladinami a působí více v modřejší části spektra. Laděním velikosti nanokrystalů se tedy dá ladit i barva QD.

Výroba QD je zatím dost obtížnou záležitostí, protože správně vyladit velikost nanokrystalů při produkci ve větších množstvích je obtížné. V závislosti na typu použitého polovodiče se používají různé metody. Za zmínku stojí např. vysokoteplotní skládání molekul (monomeru) do větších útvarů (polymeru), kdy se velikost nanokrystalu ladí použitou dobou a teplotou.
Reklama

QD jsou velice slibným materiálem s využitím v zobrazovací technice (jako LED displeje), použitím v zatím teoretických kvantových počítačích, ale i např. v biologii. V biologii lze podle použitého materiálu QD zajistit navázání na určitý typ buněk a ty tak barevně odlišit od jiných. Naopak třeba po zabalení QD nanokrystalu do vhodného obalového povlaku lze zajistit, že se QD s toxickým prvkem (kadmiem) naváže jen na určitý typ buněk a ozářením UV světlem se pak QD rozpustí a buňku zničí. Vhodně obalené QD mají dlouhou životnost a to lze využít i při různých fotovoltaických aplikacích.

Toxicita QD je v závislosti na použitém materiálu polovodiče široce diskutovanou záležitostí a proto se výzkum snaží ubírat směrem k netoxickým organickým QD.

Nebudeme zde opakovat již dokonale popsané detailní vlastnosti QD. Podívejte se například do Wikipedie na odkazu níže.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama