Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168,, předváděcí přístroje z výstavy, 100% stav,...
Kalendář : 10.9.17 - 14.9.17: 81st Prague Meeting on Macromolecules
Reklama
Spektrometr, spektroskop, spektrograf, spektrogram - jak na to?

Jednoduché vysvětlení rozdílu v názvosloví.

Datum: 4.9.2015

spektroskopie, spektrometrie, spektrografie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Jistě jste se v praxi setkali s výše uvedenými pojmy a není Vám jasné, jaký je mezi nimi rozdíl. Možná Vás potěšíme - mezi mnohými není rozdíl vůbec žádný.
Jak šel čas, tak se používaly různé názvy pro stejné metody, přístroje, výstupy z těchto metod. Záleželo na každém jedinci, jaký název preferoval. Obecně můžeme jen říct, že se rozlišuje mezi názvem metody, příslušného přístroje a výstupem z daného měření. Jelikož se v praxi nejčastěji používá optická spektrometrie, nebudeme dále používat tento přívlastek, protože v případě jiných spektrometrií (atomová absorpční/emisní, rentgenová) se tento přívlastek automaticky přidává.

Názvy metod - končí na příponu ...ie: spektrometrie = spektroskopie = spektrografie. Tyto pojmy jsou zcela identické a obecně znamenají, že se nějaké záření rozloží podle vlnových délek (hmotností atomů, polarizace...) na výsledné spektrum.

Názvy přístrojů - končí různě, ale je pochopitelné, o co jde: spektrometr = spektroskop = spektrograf. Je to přístroj, který se k provedení dané metody používá. Často se v optické oblasti setkáte ještě s bližším pojmenováním spektrofotometr.

Názvy výstupů - podle podoby daného výstupu: spektrum = spektrogram. Jde o výstup, čili třeba graf v digitální podobě, graf v grafické podobě (na papíru) nebo nějaká (spíše historická) podoba fotografie. V dřívějších dobách měla spektra většinou podobu jenom fotografie, ale dneska již přístroje umí přesně měřit intenzitu daného záření. Takže podoba je dnes již jen digitální s grafickým znázorněním.
Reklama

Trošku nám do výše uvedeného třídění nezapadá pojem spektrální analýza, ale v zásadě jde o metodu, která na základě měření spektra něco specifického určí (zastoupení nějaké složky ve vzorku aj.). Výše uvedené pojmy se na ni ovšem vztahují.
Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama