Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   23.1.2018 - 25.1.2018 Gaudeamus PRAHA 2018
  25.1.2018 Raman Microspectroscopy for Forensic Purposes and Medical Diagnostics
  8.2.2018 Webinar: Selecting a Data Management Solution for Your Lab
  13.2.2018 Webinar: Top Ten GC Operation Tools Driving Lab Productivity
  22.2.2018 Webinar: Automated Liquid Handing Solutions for Your Lab
Reklama
Nano-hrotový katalyzátor přeměňuje oxid uhličitý přímo na etanol

Šťastnou náhodou se vědcům z Department of Energy Oak Ridge National Laboratory podařilo vyvinout elektrochemický proces využívající miniaturní hroty uhlíku a mědi na přeměnu oxidu uhličitého (skleníkového plynu) přímo na etanol.

Datum: 18.10.2016

nano katalyzátor, etanol


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Tým vědců použil katalyzátor, kde jsou měděné nanočástice umístěné na uhlíkových hrotech (cca 50 nm dlouhých). Zajímavé zvláště je, že funkce katalyzátoru nespoléhá na vzácené prvky jako je platina, což celý proces zlevňuje a přibližuje ekonomickému použití.

Celá reakce samozřejmě neprobíhá samovolně, ale až po aplikaci elektrického napětí, které vlastně obrací proces normálního spalování, jehož výsledkem je oxid uhličitý. Výtěžnost procesu je kolem 63%. Vědci byli překvapeni hlavně čistotou celého procesu, protože použití dosavadních katalyzátorů obvykle vedlo k výsledné směsi mnoha různých složek v malých množstvích. Vstupem do celé reakce je voda nasycená oxidem uhličitým. Výsledný etanol byl překvapením - obvykle se takové reakce musí realizovat v několikastupňových procesech.

Reklama

Nová technologie, která využívá levných materiálů a funguje při pokojové teplotě, je slibným kandidátem na komerční využití. Vědci říkají, že příkladem zajímavé aplikace by mohlo být dočasné ukládání nadbytečné energie ze znovuobnovitelných zdrojů (sluneční, větrné elektrárny). Vědci se nyní zaměří na optimalizaci celého procesu a další studium funkce nově objeveného katalyzátoru.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama