Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 27.2.18 - 2.3.18: SALIMA TECHNOLOGY, Výstaviště Brno, Mezinárodní veletrh...
Reklama
Nano-hrotový katalyzátor přeměňuje oxid uhličitý přímo na etanol

Šťastnou náhodou se vědcům z Department of Energy Oak Ridge National Laboratory podařilo vyvinout elektrochemický proces využívající miniaturní hroty uhlíku a mědi na přeměnu oxidu uhličitého (skleníkového plynu) přímo na etanol.

Datum: 18.10.2016

nano katalyzátor, etanol


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Tým vědců použil katalyzátor, kde jsou měděné nanočástice umístěné na uhlíkových hrotech (cca 50 nm dlouhých). Zajímavé zvláště je, že funkce katalyzátoru nespoléhá na vzácené prvky jako je platina, což celý proces zlevňuje a přibližuje ekonomickému použití.

Celá reakce samozřejmě neprobíhá samovolně, ale až po aplikaci elektrického napětí, které vlastně obrací proces normálního spalování, jehož výsledkem je oxid uhličitý. Výtěžnost procesu je kolem 63%. Vědci byli překvapeni hlavně čistotou celého procesu, protože použití dosavadních katalyzátorů obvykle vedlo k výsledné směsi mnoha různých složek v malých množstvích. Vstupem do celé reakce je voda nasycená oxidem uhličitým. Výsledný etanol byl překvapením - obvykle se takové reakce musí realizovat v několikastupňových procesech.

Reklama

Nová technologie, která využívá levných materiálů a funguje při pokojové teplotě, je slibným kandidátem na komerční využití. Vědci říkají, že příkladem zajímavé aplikace by mohlo být dočasné ukládání nadbytečné energie ze znovuobnovitelných zdrojů (sluneční, větrné elektrárny). Vědci se nyní zaměří na optimalizaci celého procesu a další studium funkce nově objeveného katalyzátoru.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama