Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 26.10.17: Webinar: Advances in Cell Culture, webinář, Mass culture of animal cell lines...
Reklama
Výkonnost a variabilita úpravy polymerních povrchů

Povrchy polymerů (plastů) mají obvykle podobu kartáčků - nejde o hladký povrch, ale o kartáčovitou strukturu, kde mnoho miniaturních vlákének polymeru vyčnívá ze svého podkladu. Úpravou struktury tohoto povrchu lze dosáhnout různých zajímavých vlastností. Toto se dosud dělalo vícestupňovým procesem, ale vědci nyní objevili nový postup s použitím vhodné fotomasky.

Datum: 17.10.2016

úprava povrchu polymerů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Změna vlastností povrchu polymeru může vést k zajímavým vlastnostem - antimikrobiální odolnost, zhášivost plamene, nesmáčivost, odolnost proti tření apod. Povrchy polymerů se nyní již běžně upravují, ale jde obvykle o mnohastupňový proces, kdy je zapotřebí polymerní reakce chemicky přerušit, nanést nové iniciátory reakcí, napojit nové polymerní řetězce, promývat apod.

Vědci v UC Santa Barbara našli nyní novou metodu, jak dosavadní procesy zkrátit a zlevnit. Jde o tzv. "sequential stop-flow photopatterning". S tímto novým procesem se lze mnoha dosavadním mezistupňům vyhnout. Zvláště lze vypustit dosavadní kroky čištění a promývání.

Nový proces je založen na umístění polymeru do nádobky, kde se zastaví, zatímco roztok proudí dál. Povrch polymeru je ozářen světlem přes vhodnou masku se vzorkem nano- či mikronových detailů. Světlo aktivoje povrch jen na ozářených místech. Následně je světlo vypnuto a aplikován proud dalšího roztoku, který reaguje pouze s aktivovanými místy. Tento proces lze vícenásobně opakovat s různými typy roztoků (reaktantů), různými světly a různě posunutými maskami. Takto lze vytvářet přesně definované kartáčovité struktury na povrchu polymeru v jednom kontinuálním procesu.

Reklama

Nová technologie může najít snadné uplatnění přímo v průmyslových aplikacích. Vědci nyní studují, jak lze vytvářet různé přesně definované povrchové struktury s pouhou výměnou roztoků a různým posunutím vhodné masky.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama