Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.10.2018 - 18.10.2018 Analýza anorganických látek 2018
  23.10.2018 - 26.10.2018 Gaudeamus Brno 2018
  25.10.2018 Webinar: Advances in Cell Culture Technology
  5.11.2018 - 7.11.2018 Příprava a užití referenčních matariálů a mezilaboratorního porovnání zkoušek VII
  15.11.2018 Inovační den: Automatizované řízení a e-mobilita
Reklama
3D tištěný metamateriál, který se smršťuje při zahřívání

Vědci vyvinuli metodou projection microstereolithography 3D printing (mikroskopické nanášení různých vrstev na sebe) metamateriál (materiál normálně neexistující), který má negativní či nulový koeficient teplotní roztažnosti - při zahřívání se smšťuje.

Datum: 27.10.2016

negativní teplotní roztažnost, mikroskopický 3D tisk


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Negativní koeficient teplotní roztažnosti je vlastnost, která je u normálních materiálů nevídaná. Naprostá většina materiálů se při zahřívání roztahuje. Vědci tohoto zvláštního jevu dosáhli pomocí 3D tisku speciální mřížky složené ze dvou materiálů - polymeru a polymerního kompozitu s mědí.

Jev negativního koeficientu teplotní roztažnosti se u nového metamateriálu vyskytuje v rozsahu až stovek stupňů Celsia. Důležité také je, že negativní roztažnost je ve všech třech prostorových směrech (jinak by to nebylo tak udivující).

Zajímavého chování metamateriálu bylo dosaženo díky speciální mřížkovité struktuře látky, která je složena se dvou materiálů (metodou 3D tisku), které mají různé koeficienty teplotní roztažnosti (pozitivní koeficienty). Při změnách teploty se pak díky odlišné teplotní roztažnosti mřížka v určitých bodech ohýbá a celkově tak vytváří dojem negativní teplotní roztažnosti.

Reklama

Vědci naznačují krásné perspektivy nového materiálu. Našel by využití všude, kde je potřeba kompenzovat teplotní roztažnost normálního materiálu, např. u vysoce přesných uchyceních optiky (třeba u atomic force mikroskopu), u stavebních elementů, kde se jinak v konstrukci musí ponechávat štěrbiny pro teplotní roztažení materiálu, až např. po dentální výplně, které díky odlišné teplotní roztažnosti mohou vypadnout, když se člověk napije něčeho horkého.
Cílem vědců je nyní metodu zdokonalit, protože je příliš citlivá na čistotu výrobního procesu a také se soustředit na tvorbu materiálu s nulovou teplotní roztažností. Hodně jsou také výsledné chování materiálu a jeho mechanické vlastnosti ovlivněny geometrickým tvarem mikroskopické mřížky - zde ještě hodně záležitostí ke zkoumání.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama