Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168,, předváděcí přístroje z výstavy, 100% stav,...
Kalendář : 14.9.17: Webinar: Water Testing and Analysis: Tools, Tips, and Techniques, webinář, Mainta
Reklama
Mini X-ray laser

Vědci vyvinuli metodu používající laserově generovaného rentgenového záření a phase-contrast tomografie k tvorbě třídimenzionálních obrazů tkáně v živých organismech.

Datum: 3.9.2015

X-ray, rentgenové záření, tomografie, laser


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Fyzikové z Mnichova vytvořili miniaturní X-ray (rentgenový) laser. S jeho použitím v kombinaci s phase-contrast tomografií je možné zobrazovat živé tkáně v 3-D i ve velmi malých rozměrech. Příkladem je obrázek mouchy o rozměnu jen několika mm. Až dosud byla tvorba podobného záření záležitostí pro přístroje mnohonásobně větší a dražší.

X-ray je generováno elektrony urychlenými takřka na rychlost světla na vzdálenosti okolo 1 cm laserovým pulsem trvajícím cca 25 femtosekund. Zaprvé laserový puls prochází skrze plazmu skládající se z pozitivně nabitých jader atomů a jejich elektronů, což vytváří oscilující elektrony. Tato elektronová vlna vytváří strukturu elektrického pole ve tvaru vlny, na níž elektron surfuje a urychlí se. Při vibraci vyzařuje X-ray. Každý puls laseru vytváří jeden puls X-ray. Vlnová délka těchto X-ray je přibližně 0,1 nm, trvání má cca 5 femtosekund a je prostorově koherentní, tzn., že se chová tak, jakoby vycházela z jednoho bodu.

Phase-contrast tomografie umožňuje použít namísto klasické absorpce X-ray refrakci (odchylku), aby bylo možné detailně zobrazit tvar objektu, včetně jeho měkkých tkání. Pro tento způsob použití je prostorová koherence X-ray nezbytná. S pomocí této technologie je možno zobrazit struktury až do rozlišení setiny tloušťky lidského vlasu.

Jako u klasické tomografie, je k 3-D zobrazení nezbytná řada obrazů z různých úhlů. Obrázek mouchy v úvodu tohoto článku se skládal z 1500 jednotlivých obrázků, mezi nimiž byl vzorek vždy o kousek pootočen.
Reklama

Díky rychlosti pulzů tato technika umožňuje zobrazit i velmi rychlé procesy ve femtosekundové škále. Technologie je velice zajímavá pro využití v medicíně a biologii obecně. Vědci dále pracují na zkrácení vlnové délky X-ray a tímto nejen na zvýšení rozlišení, ale i na zvýšení průchodnosti skrze silnější tkáně.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama