Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   27.11.2018 Webinář s názvom Understand the rationale behind the Q-TOF LC/MS that stably sustains sub-ppm mass accuracy.
  29.11.2018 Webinar: Tools and Techniques for the Life Science Laboratory
  6.12.2018 Seminář: Novinky v oblasti VaVaI
  7.12.2018 Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research
  13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
Reklama
Perovskity mohou vést k nové generaci zařízení na ukládání dat

V současné době stále rostou nároky na množství ukládaných dat, jejich hustotu a rychlost zápisu a čtení. Vědcům z EPFL (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) se podařilo vyrobit materiál na bázi perovskitů, který je možná cestou k novým opto-magnetickým úložištím dat.

Datum: 30.11.2016

perovskity, magneto-optická úložiště dat


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Perovskity jsou materiály, které mají stejnou krystalovou strukturu jako kosočtverečný minerál Perovskit - CaTiO3 (oxid titaničito-vápenatý). Vědci nyní vyvinuli jiný perovskit - CH3NH3(Mn:Pb)I3. Tento materiál umožňuje velice rychlou změnu magnetizace bez poškození díky ohřevu teplem. Jedná se o ferromagnetický fotovoltaický materiál.

Magnetizace je jev, založený na orientaci spinů jednotlivých elektronů. Výše zmíněný perovskit je první tzv. magnetický foto-vodič. Pomocí světla je možné v něm vybudit změny v uspořádání elektronů. Světlem pouhé červené LED, které je mnohem slabší než u laseru, lze "roztavit" orientaci elektronů ve ferromagnetickém materiálu a tato změna může být velmi rychlá - trilióntina sekundy.

Reklama

Nově objevený materiál je nyní pouze v experimentálním stadiu, ale vědci tvrdí, že může vést k nové generaci magnetických úložišť dat - magneto-optických úložišť. Úložišť, která mají malou spotřebu energie a mnohem vyšší kapacitu při zachování dlouhodobé stability, přepisovatelnosti a vyšší rychlosti zápisu a čtení.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: László Forró/EPFL

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama