Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   27.11.2018 Webinář s názvom Understand the rationale behind the Q-TOF LC/MS that stably sustains sub-ppm mass accuracy.
  29.11.2018 Webinar: Tools and Techniques for the Life Science Laboratory
  6.12.2018 Seminář: Novinky v oblasti VaVaI
  7.12.2018 Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research
  13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
Reklama
Nová metoda pro analýzu krystalické struktury

Vědci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) objevili novou metodu, s níž lze jednoduše analyzovat tzv. fotonické krystaly - krystaly, které svou strukturou působí na procházející světlo.

Datum: 1.12.2016

fotonické krystaly


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Fotonické krystaly se vyrábějí tak, že se vyvrtávají milióny miniaturních dírek těsně vedle sebe do materiálu, který je pro světlo prostupný. Dírky se vyrábějí pomocí metod, které známe z technologií používaných při výrobě mikročipů. Podle toho, jak jsou dírky velké, jak jsou geometricky rozmístěny pak materiál vykazuje zajímavé vlastnosti při průchodu světla díky působení difrakčních jevů - světlo se všelijak ohýbá včetně tzv. "superlensing", což znamená, že rovná ploška může působit jako čočka.

Problémem při studiu těchto jevů je však jejich obtížné zkoumání. Teoretické výpočty jsou příliš náročné a tak se vědci často uchylují k různým výpočetním zjednodušením - např. pro světlo jedné barvy v jednom směru.

Vědci nyní našli metodu, jak naráz získat kompletní informaci o chování fotonického krystalu pomocí tzv. "iso-frequency contours”. Jsou to čárky, které se objeví po ozáření krystalu smíšeným světlem. Toto může nahradit velice složité výpočty.

Výše zmíněné čárky byly známy již dříve, ale nevědělo se přesně, od čeho pocházejí. Pocházejí od pravidelných poruch ve vzorku, které vytvářejí takový difrakční obrazec. Například od dírek na povrchu, které nebyly přesně kruhové apod. Tyto čárky silně závisí na barvě světla, což je logické - difrakční jevy se s vlnovou délkou mění.

S pomocí iso-frequency contours, které jsou správně interpretovány, lze dobře odhadnout, co se s procházejícím světlem děje. A to bez potřeby složitých výpočtů. Iso-frequency contours dávají také přímou odpověď na záludné otázky typu jak jsou dírky hluboké, jaký mají tvar aj.

Reklama

Vědci říkají, že fotonické krystaly mají před sebou zajímavou budoucnost. S jejich pomocí lze vytvořit např. transparentní obrazovku, která bude viditelná jen z určitého úhlu, okno, které bude vhodným způsobem usměrňovat světlo, speciální aplikace v laserových experimentech a optické telekomunikační technice apod.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama