Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
 
Reklama
Nejvíce deformovatelý elastomer pro 3-D tisk

Elastomery jsou materiály s vysokou elasticitou (deformovatelností) a jsou běžně používány v mnoha aplikacích. Dosud však byla jejich výroba komplikovaná a vyžadovala mnoho procesních kroků. Nyní se povedlo vyvinout elastomer vhodný pro 3-D tisk, který je deformovatelný až na 1100% (tedy natažení až na desetinásobek).

Datum: 22.2.2017

pružný elastomer pro 3-D tisk


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Elastomery se běžně používají jako měkké materiály pro elektrické či tepelné izolátory či mechanické elementy v mnoha aplikacích.
Jejich výroba jako polymerů však obsahuje mnoho procesních kroků (tepelné a chemické zpracování), které bránily vytvořit z nich takové komplikované tvary, jako jsou možné např. v 3-D tisku (vhodné pro flexibilní elektroniku, měkké roboty, chytrá biomedicinská zařízení...).

V současnosti se jako nejvhodnější elastomery používají kombinace na bázi silikonu a gumy. Současné elastomery vhodné pro 3-D tisk s pomocí polymerace UV zářením - stretchable and UV curable (SUV) - dosahovaly elasticity pouze 200% (tedy natažení na dvojnásobek), než se přetrhly.

Mezinárodní skupina vědců nyní vyvinula nový SUV materiál, který dosahuje deformovatelnosti až 1100% (natažení až na desetinásobek), aniž by došlo k přetržení. Podle nich jde o nejlepší SUV materiál na světě a dosahuje tak 5x lepších vlastností, než současné SUV materiály.

S pomocí tohoto nového SUV materiálu je možné použít metodu 3-D tisku spolu se současným působením UV záření k tvorbě naprosto nových tvarů elastických elementů. Metoda 3-D tisku je velice rychlá a tak namísto dřívějšího postupu, kdy se podobná součástka musela vytvářet v mnoha krocích, procesně a časově náročných, lze komplikovanou elastickou součástku vyrobit během pár minut.

Reklama

Vědci nový materiál demonstrovali na 3-D vytištění tzv. buckyballu, který použili jako elektrický spínač. Co se týče trvanlivosti, ani po 1000 opakovaných deformacích nebylo znát opotřebení. Vědci si od vývoje tohoto nového SUV materiálu slibují nové a zajímavé aplikace.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Dinesh K. Patel

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama