Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
 
Reklama
Nový směr ve výzkumu hydrofobních povrchů

Je známo již několik let, že nano-textura mikrovláken na povrchu materiálu dokáže odpuzovat vodu. Tato nano-textura však nedokázala zabránit zamlžování, které se objevovalo při kondenzaci vodních par. Vědci přišli nyní s novým objevem - správným tvarem nano-textury lze zabránit i zamlžování při kondenzaci.

Datum: 6.3.2017

hydrofobní povrch


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Inspirováni přírodou, vědci z U.S. Department of Energy (DOE) Brookhaven National Laboratory přišli s revolučním řešením k vytvoření hydrofobního (odpuzujícího vodu) povrchu pomocí vytvoření malých vlásků poymeru na povrchu. Tyto struktury mají velikost jen několik desítek nanometrů.

Struktury, které jsou vytvořeny z tenkých vláken válcovitého tvaru jsou hydrofobní, ale nedokáží zabránit zamlžování při kondenzaci vodních par (typicky teplé vodní páry na studeném povrchu např. u lopatek turbín, stínítek, skel apod.). Nyní vědci studovali vliv tvaru nanovláken ve spolupráci s vědci z Francie - ESPCI Paris Tech, École Polytechnique a Thales Group. Zjistili zajímavý jev - při změně tvaru nanovláken z válcovitého tvaru na kónický (kuželovitý) se významně zlepší i schopnost zamezovat zamlžování.

Kónická struktura nanovláken totiž silně redukuje velikost plochy samotného povrchu, na němž dochází ke kondenzaci. A kónický tvar dokáže nejen vypuzovat ze svého objemu nečistoty, ale dokáže vypuzovat i již vzniklé kapičky vody. Mikroskopické kapičky vody, které vznikly u válcového tvaru vláken, zůstávaly na svém místě a přitahovaly tak další vodu k povrchu a vytvářelo se zamlžování. Kónický tvar naopak mikroskopické kapičky vody vypuzuje k povrchu, kapičky se u vrcholu vláken spojí a vznikne mechanická síla, která vzniklou spojenou kapičku odmrští.

Vědci tento jev podrobně studovali s pomocí optického mikroskopu a kamery s vysokým rozlišením a dali jej do spojitosti i s podobným jevem, který nabízí příroda - cikády mají stejnou texturu na povrchu křídel.

Reklama

Tento jev nyní ukazuje na další možnosti směru výzkumu nano-textur hydrofobních povrchů. Je zřejmé, že vhodným tvarem nanovláken lze vytvořit nejen povrch hydrofobní, ale také povrch, který se samovolně vysušuje.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Nature Materials

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama