Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  20.3.2019 Webinar: Plan for Success: Choosing and Integrating a LIMS
  21.3.2019 Webinar: Bridging the Gap Between Operational Efficiency and Occupant Experience for the Intelligent Lab Infrastructures of Tomorrow
  26.3.2019 - 28.3.2019 FORUM LABO 2019
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
Reklama
Oceli příští generace pod mikroskopem

Vědci otestovali nové metody pro analýzu ocelí. V současnosti se intenzívně pracuje na přípravě ocelí nového typu, které překonají současné možnosti známých slitin.

Datum: 24.3.2017

oceli nové generace


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V současnosti je známo mnoho různých ocelí, jejich slitin a způsobů jejich přípravy. Teoretické výpočty však ukazují, že zdaleka nejsme u hranic našich možností.

Nyní probíhá nový mezinárodní projekt pod vedením University of Queensland. Cílem je najít naše dosavadní nedostatky a pokusit se je odstranit. K tomu jsou však zapotřebí dokonalé metody pro studium struktury oceli na mikroskopické úrovni.

Jedním z příkladů našich nedokonalostí v oboru výroby oceli je tzv. "hydrogen alloy embrittlement" - zkřehčení díky vodíku. Tento jev byl poprvé pozorován v roce 1885 a dosud není vyřešen. Podstatou problému je to, že při různých výrobních fázích přípravy oceli proniká vodík do slitiny (zvláště při vyšších teplotách), zde se usazuje a po čase může ve slitině způsobit mikroskopické trhlinky, které vedou k poklesu pevnosti až 10x. Nejdná se o žádnou legraci, tímto jevem trpí i titanové či vanadiové slitiny.

Naposledy se hydrogen embrittlement velmi negativně projevil v roce 2013 u východní části známého mostu San Francisco-Oakland Bay Bridge, která krátce po otevření neprošla testy.

Reklama

Vědci nyní standardizovali hlavní metody pro studium podobných jevů na atomové úrovni. Jedná se hlavně o elektronovou mikroskopii při nízkých teplotách, mětody přípravy vzorků a jejich přepravy.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Frank Schulenburg

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama