Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  20.3.2019 Webinar: Plan for Success: Choosing and Integrating a LIMS
  21.3.2019 Webinar: Bridging the Gap Between Operational Efficiency and Occupant Experience for the Intelligent Lab Infrastructures of Tomorrow
  26.3.2019 - 28.3.2019 FORUM LABO 2019
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
Reklama
Vysokoteplotní keramika z polymeru podobného vodě

Vědci z Kansas State University si nyní patentovali zcela nový polymer - chová se jako voda, ale po vytvrzení z něj lze udělat keramiku neobvyklých vlastností.

Datum: 4.4.2017

polymer vytvrditelný na keramiku, SiBNC


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nový polymer je složen z pěti prvků - křemíku, boru, uhlíku, dusíku a vodíku. Polymer se za běžných teplot chová prakticky stejně jako voda - má podobnou viskozitu u hustotu. Po zhřátí se z něj však stane keramická hmota, která má neobvyklé tepelné, optické a mechanické vlastnosti.

Tyto neobvyklé vlastnosti (popsané dále) lze využít při výrobě keramických textilií, strojních součástí, pecí, extrémně namáhaných součástek, 3D tištěné keramice a baterií. Nový patent se jmenuje: "Boron-modified silazanes for synthesis of SiBNC ceramics."

Neobvyklé vlastnosti nového materiálu jsou tyto:
- vytvrzená keramika je mnohem lehčí než běžná keramika (cca 3x)
- polymer není drahý a může být vyráběn v masovém měřítku
- keramika z polymeru dokáže odolat velmi vysokým teplotám až do 1.700 °C. Ve srovnání s jinými ultra-vysokoteplotními keramikami jako je zirkonium borid či hafnium karbid je stále asi 6x lehčí.
- lze vytvářet keramická vlákna. Při zahřátí na 50 až 100 °C získává vlastnosti gelu a lze z něj vytahovat vlákna pro výrobu keramických textilií
- díky tomu, že je polymer tekutý jako voda, lze jej přímo nalévat do komplikovaných forem či sprejovat. Výhodou je také snadné použití při metodách 3D tisku.
- v podobě keramiky má sytě černou barvu a absorbuje barvy v širokém rozsahu od ultrafialového až po infračervené záření bez poškození. Snese teplotní přísun až 15.000 wattů na centimetr čtvereční, což je 10x více, než má ústí raketové trysky.
- změnou výchozích vlastností lze nastavovat elektrické vlastnosti keramiky od izolátoru až po polovodič
- přítomnost křemíku a uhlíku podobného grafenu jej nabízí jako zajímavý materiál pro výrobu elektrod pro Li-ion baterie
- vytvrzená keramika má vysokou stabilitu vůči reakcím s kyslíkem, což jí dává dlouhou životnost

Reklama

Vědci nyní zkoumají detailní možnosti průmyslového využití, které se zdají být opravdu slibné. Dále je také zajímavým polem výzkumu testování různých vstupních vlastností polymeru, které pak u vytvrzené keramiky mění její elektrické a optické vlastnosti.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Kansas State University

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama