Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   21.2.2019 Webinar: Automated Liquid Handling Solutions
  5.3.2019 Výzkumné organizace a aktuální otázky pracovního práva 2019
  6.3.2019 - 10.3.2019 Dny elektronové mikroskopie
  8.3.2019 - 9.3.2019 První průmyslový hackathon internetu věcí v Praze
  13.3.2019 - 15.3.2019 EUROLAB 2019
Reklama
Nový standard pro měření v oblasti X-rays

Vědci z National Institute of Standards and Technology (NIST) vyvinuli po 20-ti letém úsilí nový standard pro měření v oblasti X-rays (Rentgenovo záření) s použitím mědi jako zdroje standardizovaného záření. Standard může sloužit ve všech oblastech průmyslu a výzkumu a umožní přesnou definici naměřených výsledků.

Datum: 19.5.2017

standard pro měření v oblasti X-rays


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nový zdroj vyvinutý v NIST využívá tzv. Copper Alpha spectrum za přesně definovaných teplotních podmínek. S pomocí zdroje lze vytvářet přesně definované záření a s jeho pomocí lze přesně měřit především vzdálenosti mezi atomy v krystalové mřížce, což bylo dříve obtížné. Především odpadá pouhá možnost jen relativního měření, ale výsledky lze přímo napasovat na konkrétní hodnoty délky definované v jednotkách SI (International System of Units), tedy jde o délku v standardní jednotce - metru.

Rentgenovo záření je běžně používáno v mnoha oblastech od průmyslu (cement, kovy, elektronika, ...), vědy až po medicínu. Nový zdroj X-rays standardu umožní porovnávat naměřené výsledky mezi sebou i na různých pracovištích.

Jednou z aplikací je např. tzv. prášková difrakce, která měří vlastnosti práškových substancí a na světě je rozmístěno okolo 30.000 separátních difraktometrů.

Reklama

S pomocí nového přístroje mude možné snadno kalibrovat vlastní X-rays difraktometr za použití standardu získaného od NIST - Standard Reference Materials (SRM). Měřit se bude především tzv. K-alpha line měděné SRM substance.


Zdrojem informací je Chemeurope.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama