Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  20.3.2019 Webinar: Plan for Success: Choosing and Integrating a LIMS
  21.3.2019 Webinar: Bridging the Gap Between Operational Efficiency and Occupant Experience for the Intelligent Lab Infrastructures of Tomorrow
  26.3.2019 - 28.3.2019 FORUM LABO 2019
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
Reklama
Ultrarychlý laditelný metamateriálový polovodič

Mezinárodní tým vědců vytvořil ultrarychlý metamateriál, jehož polovodičové vlastnosti lze nastavovat pomocí krátkých laserových pulzů. Je založen na bázi nanočástic galium asrsenidu. Otevírá nové možnosti v ultrarychlém přenosu dat.

Datum: 29.5.2017

laditelný metamateriál, fotonika


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Metamateriály jsou materiály, které mají složitější vnitřní strukturu (obvykle v nano-škálové velikosti) a v přírodě se nevyskytují. Metamateriály dokážou mít vlastnosti, které u běžných materiálů nenajdeme - například záporný index lomu světla apod.

S pomocí metamateriálů lze vytvářet dosud nevídané aplikace jako například "plášť neviditelnosti" či materiál, který má nulovou odrazivost pro dopadající elektromagnetické vlny.

Vlastnosti metamateriálů jsou určené jejich konstrukcí. Tým vědců nyní přišel se způsobem, jakým lze vlastnosti metamateriálu měnit ("on"/"off") s pomocí laserového pulzu a to rychlostí až 100 miliardkrát za sekundu.

Vědci vytvořili optický metamateriál z galium arsenidového filmu s pomocí elektronové litografie a následného plazmového odleptávání. Matamateriál se tak skládá z řady polovodičových nanočástiček, které dokáží interagovat se světlem vhodné vlnové délky.

Podstatou zapínání/vypínání vlstností metamateriálu je to, že po absorpci světelného pulzu se v nanočásticích vytvoří páry elektron-díra, které jsou lokálně vázány, a tím se změní jeho polovodičové a optické vlastnosti. Materiál je v základním stavu odrazivý pro světlo. Po ozáření ultrakrátkým laserovým pulzem se však stane opticky propustným. Vytvořený pár elektron-díra velice rychle rekombinuje (zase se spojí) a ozářená oblast se stane opět odrazivou.

Reklama

Opticky laditelný metamateriál nabízí velice zajímavé možnosti při přenosu dat a tvorbě optických elementů. Oblast fotoniky si od nich hodně slibuje. Nabízejí se zde aplikace při přenosu dat v řádu terabitů za sekundu.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Maxim Shcherbakov

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama