Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   15.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Analytical Chemist
  20.3.2018 Webinar: Avoid FDA Warning Letters and Potential Jail Time – Why Electronic Data Integrity Is Imperative To Your Business
  20.3.2018 - 23.3.2018 Amper
  29.3.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
  5.4.2018 Webinar: Tools and Technologies for the Forensic Sciences
Reklama
Rychlé 3D skenování zakroucených nanostruktur

Vědci v Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vyvinuli zajímavou metodu, jak s pomocí Transmisní Elektronové Mikroskopie (TEM) získat velmi rychle 3D obraz nanostruktur u nichž se dá předpokládat zakroucený tvar.

Datum: 9.9.2017

STEM, 3D zobrazování nanostruktur, elektronová mikroskopie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Fyzikální a biologické vědy často potřebují získat obraz objektů o velikosti nanometrů. K tomu se používá elektronová mikroskopie (TEM). Nevýhodou je to, že získáme pouze 2D snímek. Pokud bychom chtěli získat 3D snímek, tak musíme provést více skenování (obvykle stovky) objektu při různém natočení. Získané 2D obrazy pak lze počítačově zpracovat a vytvořit 3D obrázek.

Výše uvedená metoda má několik nevýhod - vzorek je během skenování často obtížné udržet v neměnném stavu, takže obrázky jsou deformované. Velkým problémem je také celková dávka radiace elektronového záření, kterou mnohonásobné skenování vzorek zatíží, což je problematické u citlivých, zvláště biologických vzorků.

Vědci z EPFL použili skenovací transmisní elektronovou mikroskopii (STEM), kdy vzorek ozáří jenom jednou ze dvou různých směrů. Pokud se u objektu dá očekávat tvar zakřivených linií, tak lze speciálním počítačovým zpracováním vytvořit jeho 3D obraz.

Reklama

Výše uvedenou metodou lze zobrazovat objekty s rozlišením několika nanometrů a nemusí jít jen o zakroucené tvary, ale i o jiné objekty, u nichž se dá předpovídat jejich tvar (dislokace apod). Vědci metodu nazývají: "tilt-less 3D electron imaging".


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Cécile Hébert/Emad Oveisi/EPFL

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama