Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  13.3.2019 - 15.3.2019 EUROLAB 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  26.3.2019 - 28.3.2019 FORUM LABO 2019
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
Reklama
Na úsvitu DNA robotů?

Vědci vyzkoušeli v praxi koncept něčeho, co se dá nazvat DNA robotem - DNA molekuly, která provádí zadanou činnost. V testovaném případě šlo o třídění směsi dvou různých DNA na jednotlivé složky.

Datum: 20.9.2017

DNA molekula, robot, jednošroubovice, třídění


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V reálně provedeném experimentu byla použita sekvence DNA, kterou bylo možno označit jako cargo-robota. Šlo o jednošroubovici DNA, jejíž úseky by se daly podle funkce označit jako nohy a ruce. Podstatou celé funkce je schopnost jednošroubovice se spojovat s jinou šroubovicí a takto se pohybovat po podložce, která tyto šroubovice obsahuje a funguje jako jakýsi "chodník".

V experimentu byla vytvořena struktura, která obsahovala šroubovice navázané k podložce a fungovaly jako chodník, dva druhy šroubovic na různých místech podložky, které fungovaly jako příjemci cílových DNA a chaotickou směs dvou druhů DNA, které bylo zapotřebí roztřídit. DNA robot se náhodně pohyboval po chodníku, od šroubovice ke šroubovici, až narazil na hledanou DNA sekvenci. Jeho "ruka" - komplementární DNA - hledanou DNA na sebe nabalila a robot se dal opět do náhodného pohybu. Když narazil na molekulu příjemce, tak jeho ruka přenášenou DNA rozbalila na molekulu příjemce. Robot se stal opět volným k další práci.

Při pokusu byly jednotlivé úseky DNA označkovány fluorescenční značkou a bylo tak možné sledovat průběh celého procesu. A tento proces opravdu fungoval. Po určité době se skutečně chaotická směs dvou typů DNA rozdělila do dvou oddělených oblastí příjemců.

Reklama

Celý proces je první vlaštovkou v této oblasti, kdy speciálně syntetizovaný DNA robot dokáže vykonávat určitou činnost. Vědci však tento krok komentují s nadšením. Mohlo by to znamenat opravdu vznik odvětví DNA robotiky, které by navíc nemuselo fungovat jen v laboratorních podmínkách, ale roboti by mohli vykonávat předepsanou činnost i přímo uvnitř živého organismu.


Zdrojem informací je The Scientist.
Kredit obrázku: DEMIN LIU

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama