Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
  17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
  8.4.2019 - 11.4.2019 Hutní a průmyslová analytika 2019
  9.4.2019 - 11.4.2019 Powtech
Reklama
Nový nanomateriál dokáže extrahovat vodík z mořské vody

Je možné oddělovat vodík z mořské vody, ale dosud to vyžadovalo tolik elektrické energie, že celý proces nebyl výhodný. Výzkumník Yang Yang z UCF vyvinul nový hybridní nanomateriál, který dokáže využít širší spektrum slunečního záření a dělá celý proces generování vodíku mnohem efektivnější než dosavadní metody.

Datum: 10.10.2017

nanomateriál, extrakce vodíku z vody, sluneční energie


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Yang je výzkumník z University of Central Florida - NanoScience Technology Center a Department of Materials Science and Engineering. Na výzkumu přeměny sluneční energie v použitelné formy energie pracuje již více než 10 let.

Nově vyvinutý proces funguje na principu fotokatalýzy. Tento proces není přílišnou novinkou, ale dosud fungoval jen na vyčištěné vodě v laboratoři. Použití mořské vody je mnohem problematičtější - voda obsahuje biologické znečišťující složky a slaná voda způsobuje rychlou degradaci použitých materiálů.

Fotokatalyzátor vyvinutý Yangem je hybridním materiálem. Na podložce z dioxidu titanu (běžném fotokatalyzátoru) umístil nanovrstvičku disulfidu molybdenu, který vytváří nano-dutinky o tloušťce pouhého jednoho atomu. Nový materiál nejenom, že odolává agresívním podmínkám v mořské vodě, ale dokáže využívat i širšího spektra slunečního záření - od blízkého UV až po blízké IR.

Podle prvních průzkumů to vypadá, že celý proces bude ekonomičtější alternativou, než je přímá přeměna slunečního záření na elektrickou energii pomocí fotovoltaických panelů. Elektřina z klasických solárních článků musí být navíc ihned použita nebo uchována v dočasných zásobárnách (bateriích). Produkce vodíku dokáže tyto nevýhody obejít - vodík je palivo, které se dá snadno skladovat, transportovat a používat až ve chvílích potřeby.

Reklama

Pokud se povede nový proces uvést v praktické použití, vznikne možnost vytváření čisté energie a sníží se tím závislost prosluněných přímořských oblastí na fosilních palivech.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: University of Central Florida

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama