Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   21.5.2019 - 23.5.2019 LABVOLUTION
  23.5.2019 Webinar: Tools for Genomic Testing and Analysis
  13.6.2019 Webinar: Tools to Accelerate Cancer Research
  26.6.2019 Webinar: Airflow and Ventilation
  27.6.2019 Webinář: Instruments for Elemental Analysis
Reklama
Molekulární past pro radioaktivní jodidy z nukleárního odpadu

Vědci vyvinuli nový materiál založený na metal-organické struktuře, který dokáže efektivně vychytávat radioaktivní jodidy z jaderného odpadu. Nová metoda je až 3x efektivnější než dosavadní způsoby ukládání odpadu a hlavně nabízí možnost recyklace.

Datum: 9.11.2017

metal-organic framework, radioaktivní jaderný odpad


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nová metoda je založena na pórovité, houbovité struktuře metal-organického materiálu. Tato struktura nabízí značnou velikost aktivního povrchu ve srovnání s tradičními pevnými materiály. Nový materiál vyvinuli vědci z Department of Chemistry and Chemical Biology at Rutgers University-New Brunswick.

Radioaktivní odpad z tyčí, které jsou používány v jaderných elektrárnách, je tvořen především radioaktivními jodidy. V současnosti se především váže na pevné adsorbenty tvořené stříbrem, hliníkem, křemíkem a zeolity. Tento odpad je následně skládkován. Problémem celého procesu vázání na adsorbenty jsou vysoké teploty při kterých reakce probíhají a nutnost použití kyselin. Při reakcích také unikají jodidy v plynném stavu, které je obtížné zachycovat.
USA si dokonce na svém území nepostavily žádnou recyklační továrnu a recyklaci provádějí v zahraničí.

Metoda, která využívá vysoce pórovité struktury metal-organického materiálu dokáže adsorbovat například metyljodid s účinností větší než 340 %, než jsou dosavadní způsoby. Metoda dosahuje větší účinnosti, než jsou legislativní požadavky na recyklaci, která musí dosahovat odstranění 99,9 % radioaktivních jodidů.

Výhoda nové metody spočívá také v tom, že radioaktivní metyljodidy navázané na metal-organickém frameworku mohou být zase odděleny a přepoužity. Toto není možné u současných procesů, kdy použitý adsorbent s navázanými jodidy musí být uložen a skládkován.

Reklama

Metal-organický framework je nadějným materiálem do budoucna, protože jeho využití by bylo navíc mnohem levnější, než současné metody využívající drahé a vzácné kovy. Vědci se připravují, že po dalším výzkumu by mohlo dojít na komerční aplikaci.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Hao Wang/Rutgers University-New Brunswick

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama