Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   21.5.2019 - 23.5.2019 LABVOLUTION
  23.5.2019 Webinar: Tools for Genomic Testing and Analysis
  13.6.2019 Webinar: Tools to Accelerate Cancer Research
  26.6.2019 Webinar: Airflow and Ventilation
  27.6.2019 Webinář: Instruments for Elemental Analysis
Reklama
Rozeznávání "tváří" molekul podle NMR spekter

Mezidisciplinární vědecký tým vyvinul zajímavou metodu jak určovat přibližnou strukturu molekul, zvláště složitého biochemického či organického původu. Tým použil metody rozpoznávání tváří pomocí neuronové sítě na rozpoznávání NMR spekter podle již naučených spekter prozkoumaných molekul. Tato metoda dokáže mnohonásobně zrychlit analýzu nových molekul, protože přibližně určí jejich strukturu.

Datum: 14.11.2017

rozpoznávání složitých molekul, NMR


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědecký tým z University of California San Diego vyvinul metodu, která je rychlejší a přesnější než existující metody. Nová metoda je založena na principech rozpoznávání tváří pomocí již naučené neuronové sítě. Jako zdroj informací slouží NMR spektra. Neznámou molekulu pak nová metoda dokáže zařadit do skupiny již prozkoumaných molekul.

Nová metoda je patentovaná a nazývá se SMART (Small Molecule Accurate Recognition Technology). Má potenciál urychlit dosavadní procesy analýzy molekul až 10x. Toto je důležité právě pro složité molekuly organického původu, jejichž analýza je obtížná. 70% všech léčiv, která jsou schválena úřadem FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA: Food and Drug Administration) je totiž organického původu a jejich výchozí složkou jsou produkty z např. půdních mikroorganismů, rostlin či mořských organismů.

Pokud je zapotřebí schválení nového léčiva podle FDA nebo jeho patentování, je zapotřebí znát strukturu molekuly a toto je chemicky velice náročný proces, který trvá měsíce či roky. Informace o tom, do jaké skupiny molekul nově zkoumaná látka patří a co je její výchzí složkou je velice užitečná při identifikaci molekuly. A právě toto dokáže poskytnout metoda SMART.

Metoda SMART vychází z dat, která neuronové síti poskytne spektrum zvané Heteronuclear Singular Quantum Coherence Nuclear Magnetic Resonance, tedy HSQC NMR. Má podobu topologické mapy teček, které odpovídají interakcím protonů atomů uhlíku, což je unikátní pro každou molekulu.

Vědci neuronovou síť naučili na HSQC NMR spektrech publikovaných v literatuře. Byla to náročná práce, protože informace sbírali přímo z obrázků na papíře nebo v PDF. Celkem použili spektra z 4 000 již analyzovaných molekul.

Reklama

Nová SMART metoda se zdá být velice slibnou a vědci na ní dále pracují, mimo jiné i díky grantu ve výši 550 000 USD od National Institutes of Health.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Chen Zhang, Bill Gerwick

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama