Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   21.5.2019 - 23.5.2019 LABVOLUTION
  23.5.2019 Webinar: Tools for Genomic Testing and Analysis
  13.6.2019 Webinar: Tools to Accelerate Cancer Research
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
Reklama
Problematika recyklace plastů

Podle vědců z University of Houston bude jednou z největších výzev blízké budoucnosti recyklace plastů. Naprostá většina ze 150 milionů tun plastů vyprodukovaných v současnosti na světě, totiž končí v odpadu. Recyklace se daří v pouze v rozsahu okolo 10%.

Datum: 29.11.2017

recyklace plastů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V zásadě existují jen dvě cesty - vývoj nových druhů plastů, které budou snadno recyklovatelné, nebo vývoj nových metod pro recyklaci již existujících plastů.

Nové typy plastů si budou obtížně hledat cestu na trh, ale vývoj zdárně pokračuje. Jednou z možných cest je výroba z polymerů, které nebudou založeny na uhlovodících, ale na polymerech, které získáme z rostlinných olejů a jiných biologických zdrojů. Takové plasty by měly omezenou délku života a dalo by se dokonce říci, že by je bylo možno například kompostovat či jinak zemědělsky využívat.

Při recyklaci současných plastů existují tři hlavní problematické okruhy:
- Třídění před recyklací. Tento proces je náročný na práci, logistiku i na energii. Polymery, které jsou složeny z dlouhých řetězců uhlovodíků se totiž vzájemně nemíchají po zahřátí (podobně jako olej a voda) a bylo by zapotřebí najít substance zvané "kompatibilizery", které by umožnily mísení různých typů plastů pro společnou recyklaci. Vývoj ale bude jistě náročný.
- Katalýza při recyklaci. Současné procesy, které umožňují rozštěpení dlouhých polymerních řetězců na menší části jsou energeticky náročné. Bylo by zapotřebí vyvinout jednodušší a méně energeticky náročné způsoby - nejlépe procesem katalýzy.
- Nové druhy polymerů. V současnosti jsou nejvíce produkovanými plasty polyetylen tereftalát (PET), který je používán například na plastové láhve. Dalším polymerem je polyetylén (PE). Náhrada těchto polymerů za jiné, např. termosety a elastomery (připomínají gumu) by umožnila recyklaci i při nižších teplotách.

Reklama

Výše uvedené problematické okruhy jsou důležitým cílem výzkumníků a úspěch by měl značný dosah jak na snížení emisí skleníkových plynů, tak i na snížení závislosti na ropě. Vědci předpokládají, že všechny cesty jsou reálné a jistě se najde nějaké řešení.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: articonn; pixabay.com; CC0

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama