Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   9.4.2024 - 12.4.2024 analytica
  17.4.2024 - 19.4.2024 Hutní a průmyslová analytika 2024, mezinárodní konference
  30.5.2024 - 1.6.2024 Veletrh vědy
  5.6.2024 - 6.6.2024 Laborexpo 2024
  10.6.2024 - 14.6.2024 ACHEMA 2024
Reklama

 
Tento detektor MALS pro (U)HPLC a SEC miluje detaily - analyzuje makromolekuly od 2 do 50 nm.

Chcete podrobněji určit vlastnosti polymerů nebo zkoumat proteiny a proteinové agregáty v jejich nativní konformaci?

Detektor LenS3 s víceúhelníkovým rozptylem světla (MALS) je první v historii, který umožňuje přímé měření makromolekul s molekulovým poloměrem menším než 10 nm (do 2 nm Rg / 200 Da). Tento detektor MALS, který kombinuje výhody nízkoúhlového (LALS), vysokoúhlového (HALS) a pravoúhlého rozptylu světla (RALS), uplatňuje své plné možnosti při analýze polymerů a proteinů. Vysoké intenzity signálu je dosaženo použitím zeleného laseru a průtokové cely s prodlouženou dráhou světla. Konstrukce průtokové cely z PEEK zároveň eliminuje šum z rozptýleného světla, a zajišťuje tak jasné píky i u malých polymerů nebo roztoků s nízkou koncentrací. Patentovaná optika umožnila novou metodiku výpočtu, takže můžete začít analyzovat makromolekuly přímo bez časově náročného určování koncentrace.
Přímé měření molekulové hmotnosti a molekulového poloměru se tak stalo neuvěřitelně snadným pro syntetické polymery, polysacharidy, proteiny a další biopolymery.
U Tosoh Bioscience získáte vše potřebné z jediného zdroje - od (U)HPLC kolon až po SEC systémy a detektory.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 21.2.2023

MALS, chromatografie   ID:481

 



 
Metoda totální reflexní rentgenové fluorescenční analýzy (TXRF) - whitepaper

Jaké jsou výhody TXRF?
V porovnání s konvenční metodou XRF dokáže TXRF měřit stopové množství prvků v rozsahu ppb. Z hlediska absolutních hmotností se detekční limity pohybují v rozmezí pikogramů, což je dokonce lepší než u jakéhokoli komerčního systému ICP. Ve srovnání s atomovou spektroskopií, která se tradičně používá pro stopovou analýzu a analýzu malých vzorků prvků, je příprava vzorků TXRF rychlá, snadná a nevyžaduje laboratorní odsávací digestoř pro použití nebezpečných chemikálií. Měří všechny prvky současně včetně halogenidů a má mnohem nižší náklady na analytický provoz a údržbu. Systém TXRF se dodává kalibrovaný z výroby a připravený k použití. Každodenní kvantifikace neznámých vzorků proto vyžaduje pouze přidání vnitřního standardu prvku, například galia. Spektrometr TXRF nepotřebuje vakuovou pumpu. Díky krátké vzdálenosti detektoru od vzorku je výtěžnost fluorescence velmi vysoká a absorpce vzduchem velmi nízká. Díky tomu je TXRF spektrometr velmi kompaktní a umožňuje analýzu přímo v terénu.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 31.1.2023

TXRF rentgenová fluorescence   ID:479

 



 
Vybavení udržitelných laboratoří budoucnosti

Nový whitepaper zkoumá, jak může laboratorní průmysl zlepšit udržitelnost způsobem, který zlepší výsledky experimentů a ušetří peníze.

Největší britský distributor vědeckých přístrojů, společnost SciMed, vydal novou publikaci, která laboratornímu průmyslu radí, jak se stát udržitelnějším, aniž by se zvýšily náklady nebo snížila efektivita experimentů. Patří mezi ně omezení používání škodlivých rozpouštědel při postupech, jako jsou separace a extrakce, a používání nových technologií, které snižují spotřebu médií v laboratorním prostředí.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 25.1.2023

vybavení laboratoří budoucnosti - whitepaper zdarma   ID:490

 



 
Nová metoda chlazení

Dvojice kalifornských vědců ze známé Berkley Lab popsala perspektivní způsob chlazení, který s velkou pravděpodobností povede k novým typům chladniček nebo klimatizačních zařízení. Fyzikální princip metody však není žádnou novinkou. Když nastane zima s mrazem a sněhem, polovina jeho důsledků se projeví na každé solí posypané silnici.

Datum: 11.1.2023

metoda chlazení se solí   ID:539

 


Reklama

 
Nová průlomová metoda pro včasnou detekci vícečetných nádorových onemocnění

Pokud je rakovina odhalena v raném stádiu, výrazně se zvyšuje míra přežití, ale dnes se provádí screening pouze u několika typů rakoviny. Mezinárodní studie vedená vědci z Chalmersovy technické univerzity ve Švédsku ukazuje, že nová, dosud netestovaná metoda dokáže snadno odhalit více typů nově vznikajících nádorů najednou - včetně typů rakoviny, které jsou srovnatelnými metodami obtížně zjistitelné.

Nalezení účinných metod pro včasnou detekci několika typů rakoviny současně, takzvaná Multi-Cancer Early Detection (MCED), je novou oblastí výzkumu. Dnešní zavedené screeningové testy jsou specifické pro jednotlivé typy rakoviny, což znamená, že pacienti musí být testováni na každý typ rakoviny zvlášť. Nově vyvíjené testy MCED jsou obvykle založeny na genetice, například na měření fragmentů DNA z nádorů cirkulujících v krvi. Metody založené na DNA však mohou odhalit pouze některé typy rakoviny a mají omezenou schopnost najít nádory v nejranějším stadiu, tzv. stadiu I.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 4.1.2023

detekce rakoviny   ID:490

 



 
AI napíše diplomku i článek. Antiplagiátorské programy to neodhalí

Rok 2022 je klíčový pro evoluci systémů umělé inteligence. Kromě vizuálních systémů, které vytváří obrazy na základě kódu, došlo k velkému pokroku i v oblasti generování odborných textů pomocí algoritmů. Právě to může být problémem v etice vědecké práce a studentských plagiátů, protože nevíme, jak tyto práce odhalovat.

Datum: 15.12.2022

umělá inteligence versus plagiátorství   ID:548

 



 
Nová levná baterie se čtyřnásobnou kapacitou lithia

Nová technologie baterií má potenciál výrazně snížit náklady na skladování energie.
Mezinárodní tým vědců doufá, že nová levná baterie, která má čtyřikrát větší kapacitu energie než lithium-iontové baterie a jejíž výroba je mnohem levnější, výrazně sníží náklady na přechod k dekarbonizovanému hospodářství.

Baterie, kterou vede Dr. Shenlong Zhao ze School of Chemical and Biomolecular Engineering na univerzitě, byla vyrobena s použitím sodné síry - druhu roztavené soli, kterou lze zpracovat z mořské vody - a její výroba stojí mnohem méně než výroba lithium-iontových baterií.

Datum: 13.12.2022

baterie   ID:669

 



 
Pavel Šebek: Farmaceutický průmysl může transformovat českou ekonomiku

Společnost Zentiva, která je předním dodavatelem léčiv na český trh, má v České republice také své výzkumné a vývojové centrum. Jakým výzvám čelí farmaceutický průmysl a v čem je specifický vývoj generických léčiv?

Datum: 2.12.2022

farmaceutický průmysl   ID:526

 


Reklama

 
Čeští vědci spolupracují na evropském otevřeném webovém vyhledávači

V září odstartoval celoevropský projekt OpenWebSearch. EU, ve kterém spojuje své síly 14 renomovaných evropských výzkumných a superpočítačových center s cílem vytvořit otevřenou evropskou infrastrukturu pro webové vyhledávání. Českou republiku v rámci projektu reprezentuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Datum: 17.11.2022

otevřený internetový vyhledávač   ID:542

 



 
Metamateriál pro terahertzový věk

Kvantové materiály na míru jako vysoce účinný zesilovač frekvence.

Mezinárodní výzkumný tým složený z vědců z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR), Katalánského institutu pro nanovědu a nanotechnologie a JMU Würzburg našel způsob, jak generovat terahertzové záření pomocí frekvenční konverze mnohem účinněji než pomocí předchozích technologií. Speciálně zkonstruovaný systém kvantových materiálů funguje jako vysoce účinný frekvenční zesilovač.

Terahertzové vlny jsou vysokofrekvenční elektromagnetické vlny mezi mikrovlnným a infračerveným rozsahem. V budoucnu by mohly urychlit optoelektronické aplikace a nahradit dnešní gigahertzové technologie v komunikacích. Díky tisíckrát vyšší taktovací frekvenci umožňuje terahertzový rozsah extrémně rychlý přenos dat a mohl by nabídnout základ pro mobilní komunikační sítě šesté generace. Předtím je však třeba překonat technické překážky. Terahertzový rozsah musí být ještě dostatečně prozkoumán: chybějí vhodné komponenty; v současné době lze mnoho systémů v jejich současné podobě používat pouze ve speciálních laboratořích a v kombinaci s vysoce výkonnými lasery. Výzkumníci proto zkoumají řešení související s praxí.

Datum: 11.11.2022

terahertzové technologie   ID:628

 



 
Technická poznámka - Mikroskopie generace druhé harmonické s konfokálním mikroskopem RMS1000

Mikroskopie s generací druhé harmonické (SHG) je zobrazovací technika, při níž schopnost vzorku generovat druhou harmonickou světla vytváří kontrast v obraze. SHG je nelineární optický proces, při kterém dva fotony se stejnou vlnovou délkou interagují v materiálu a generují foton s přesně poloviční vlnovou délkou dopadajících fotonů. Generování signálu SHG závisí na symetrii molekulárních struktur v přítomném vzorku, přičemž k SHG dochází pouze tehdy, když v excitačním ohniskovém objemu není centrosymetrie. Tato citlivost na symetrii činí ze zobrazování SHG výkonnou techniku v materiálových vědách, kde ji lze použít k zobrazení hranic zrn a vrstvení ve 2D polovodičích prostřednictvím změn krystalové symetrie. Lze ji také použít pro zobrazování biologických tkání, protože některé biologické tkáně, jako například fibrilární kolagen, nejsou centrosymetrické, a zobrazování SHG je proto vůči nim vysoce selektivní.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 26.10.2022

SHG mikroskopie - principy   ID:596

 



 
Objevování nových materiálů pomocí strojového učení

Klíčem k přechodu na udržitelnější ekonomiku jsou nové materiály. Hledání a navrhování nových materiálů odpovídajících specifickým technologickým požadavkům je však časově i finančně náročné. Zejména u slitin s vysokou entropií, které jsou pevnými roztoky více hlavních prvků, je počet možných kombinací příliš velký na to, aby bylo možné použít metody pokus-omyl. Mezinárodní výzkumný tým nyní vyvinul uzavřený framework aktivního strojového učení, který řádově zvyšuje efektivitu experimentů při identifikaci nových slitin s požadovanými vlastnostmi a šetří čas i náklady. Rámec byl úspěšně použit k objevení nových slitin Invar používaných k transportu kapalného vodíku, čpavku a zemního plynu a takový rámec lze univerzálně použít k optimalizaci dalších mechanických a funkčních materiálů. Výzkumný tým vedený vědci z Max-Planck-Institut für Eisenforschung (MPIE) nyní publikoval své nejnovější výsledky v časopise Science.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 18.10.2022

nové materiály pomocí strojového učení   ID:518

 


Reklama

 
Reaktory na místě by mohly za přijatelnou cenu přeměnit CO₂ na cenné chemikálie.

Nová technologie vyvinutá na University of Waterloo by mohla významně přispět k boji proti klimatickým změnám tím, že by v průmyslovém měřítku cenově dostupným způsobem přeměňovala škodlivý oxid uhličitý (CO2) na paliva a další cenné chemické látky.

Systém, který byl popsán ve studii zveřejněné v časopise Nature Energy, poskytuje desetkrát více oxidu uhelnatého (CO), který lze využít k výrobě etanolu, metanu a dalších žádoucích látek, než stávající technologie malého rozsahu, které jsou nyní omezeny na testování v laboratořích.

Jeho jednotlivé články lze také skládat na sebe a vytvářet tak reaktory libovolné velikosti, což z technologie činí přizpůsobitelné a ekonomicky životaschopné řešení, které by mohlo být instalováno přímo na místě, například v továrnách s emisemi CO2.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 12.10.2022

oxid uhličitý, skleníkový plyn, přeměna v reaktoru   ID:598

 



 
UV-Vis spektrometry - největší přehled trhu na světě

Najděte svůj UV-Vis spektrometr pomocí několika kliknutí: Zvolte produkty ➨ Odeslat poptávku ➨ Získat nabídky ✔

Zde najdete všechny výrobce UV-Vis spektrometrů na první pohled. Stačí zadat hledaný výraz do vyhledávacího slotu nebo použít filtry pro zúžení vyhledávání.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.9.2022

spektrometry   ID:556

 



 
Strážci přesné sekundy. Jak se měří, uchovává a sdílí čas?

Času nikdy nemáme dostatek a každý den se snažíme nějaký ušetřit. Kdo ale měří a definuje čas samotný? O jeho přesný výpočet se starají odborníci z laboratoře Státního etalonu času a frekvence, kterou provozuje Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR. Čas tady nejen měří, ale také ho sdílí. Díky jejich práci se data ze všech atomových hodin v Česku podílejí na výpočtu světového koordinovaného času.

Datum: 22.9.2022

měření času   ID:607

 



 
Green Deal v době (post)válečné

V diskusi časopisu Vesmír, která proběhla v Next Zone na pražském Smíchově, o tom hovořili předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí UK a zakladatel projektu Fakta o klimatu Ondráš Přibyla. Moderoval Petr Slavíček z VŠCHT Praha, člen redakční rady Vesmíru.

Datum: 9.9.2022

Green Deal   ID:610

 


Reklama

 
Automatizovaný systém pro odběr a analýzu sušených vzorků nově definuje pracovní postupy

Nový integrovaný systém Thermo Scientific Transcend DSX-1 pro přípravu vzorků a UHPLC eliminuje děrování disků, které je obvykle spojeno s kartami se sušenou matricí (spot), a optimalizuje extrakci a výtěžnost vzorků z více matric (např. krev, moč, sérum a sliny). Nový systém umožňuje laboratořím provádějícím rutinní analýzy léčiv a dalších sloučenin dosáhnout výrazných úspor času, práce a nákladů na činidla ve srovnání s manuálními pracovními postupy. Vlastní průtoková desorpce s vyhřívanou kapilárou eliminuje potřebu manuálních, časově náročných extrakčních protokolů a automatické přidání vnitřního standardu před extrakcí minimalizuje matricové interference. Robustnost a citlivost je zvýšena díky patentovanému online čištění a obohacování vzorků prostřednictvím technologie Thermo Scientific TurboFlow, která poskytuje jisté výsledky.
Systém Transcend DSX-1 je řízen softwarem Thermo Scientific Aria MX, který zefektivňuje analýzu vysušených vzorků tím, že plně integruje všechny aspekty pracovního postupu, jako např:
- manipulace se vzorkovacími kartami
- provoz LC pumpy a přepínání ventilů
- on-line čištění vzorků
- metody kapalinové chromatografie a tandemové hmotnostní spektrometrie
Inteligentní kamera Intelligent Vision navíc zajišťuje integritu dat a umožňuje zpětné sledování díky zachycení sledovatelnosti vzorků, řetězce opatrování a přesného rozpoznání skvrn.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 7.9.2022

HPLC, chromatografie, příprava vzorků   ID:648

 



 
Výhled evropské energetiky čtyři měsíce po začátku ruské invaze na Ukrajinu

Zima už je dávno za námi a ruská invaze na Ukrajinu už trvá více než čtyři měsíce. Lze tak analyzovat dopady energetické krize, která nyní probíhá, a podívat se na možné scénáře budoucího vývoje.

Datum: 6.7.2022

energetika   ID:701

 



 
Grafenový prach není škodlivý, zjistila studie

Částice na bázi grafenu uvolněné z polymerních kompozitů po otěru mají zanedbatelné účinky na zdraví. Mezinárodní výzkumný tým projektu Graphene Flagship provedl pod vedením agentury Empa studii o zdravotních rizicích nanočástic obsahujících grafen a nedávno publikoval výsledky v časopise Journal of Hazardous Materials.

Materiály spojené s grafenem (GRM) se často používají ke zpevnění polymerů. V malých koncentracích do pěti hmotnostních procent mohou GRM významně zvýšit pevnost, elektrickou vodivost a tepelný transport kompozitů pro různé aplikace. Protože se však jedná o relativně novou skupinu materiálů, je třeba grafen a GRM před uvedením na trh pečlivě posoudit, aby se zjistily případné nepříznivé účinky.

V nové studii připravil velký mezioborový tým vědců financovaný z projektu EU Graphene Flagship kompozit polyamidu 6 (PA6, známého také jako nylon-6) - termoplastického polymeru používaného v několika odvětvích, jako je automobilový průmysl a sportovní vybavení - s 2,5 % redukovaného oxidu grafenu (rGO), což je forma grafenu, která zvyšuje zpevnění polymeru. Poté tento materiál obrušovali a napodobovali scénáře dalšího zpracování nebo ukončení životnosti, čímž vznikly částice o průměrném průměru 1,9 μm u rGO-PA6, resp. 3,2 μm u čistého PA6.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 28.6.2022

grafen a jeho škodlivost   ID:775

 



 
QS World University Rankings 2023: Vedou anglosaské školy. Česko se může už tradičně stydět!

Vyšlo nové vydání prestižního žebříčku QS World University Rankings 2023. První desítce světových vysokých škol opět dominují ty z Velké Británie a Spojených států. Mezi těmi českými vede Univerzita Karlova. Nezanedbatelně si ale polepšila ČVUT v Praze. Úspěšným nováčkem letošního ročníku je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

Datum: 20.6.2022

věda a výzkum, žebříček univerzit   ID:741

 


Reklama

 
Nový způsob 3D tisku

Inženýři ze Stanfordu a Harvardu položili základy nového systému pro 3D tisk, který nevyžaduje, aby byl objekt vytištěn zdola nahoru.

Figurka lodi vyrobená novým procesem 3D tisku, který umožňuje vytisknout objekt v objemu pryskyřice - jako figurku plovoucí uprostřed bloku želé - místo toho, aby bylo nutné objekt vytvářet vrstvu po vrstvě.

Přestože techniky 3D tisku v posledním desetiletí výrazně pokročily, tato technologie se stále potýká se zásadním omezením: objekty se musí vytvářet vrstvu po vrstvě. Ale co kdyby nemusely být?

Datum: 2.5.2022

3D tisk   ID:873

 



 
90 prvků, které tvoří náš svět

Periodická tabulka 90 prvků vyskytujících se v přírodě, z nichž se skládá vše, s čím se můžeme setkat, byla nakreslena tak, že plocha, kterou prvek zaujímá, udává množství daného prvku v zemské kůře a atmosféře v logaritmické stupnici.

Tabulka barvami rozlišuje hrozbu nedostatku, omezenou dostupnost či dostatečné zdroje jednotlivých prvků. Nedostatek prvku neznamená, že by se daný prvek na zemi přestal vyskytovat, ale problém je v tom, že jeho užitím ve výrobě se postupně rozptýlí v odpadech a z nízkých koncentrací či z odpadů je obtížné je získat.

Datum: 26.4.2022

periodická tabulka prvků   ID:816

 



 
Společnost AMSBIO uvádí na trh nové soupravy pro detekci patogenů

Společnost AMSBIO oznamuje, že do své rostoucí řady souprav pro extrakci nukleových kyselin na bázi magnetických kuliček pro detekci patogenů přidává několik nových produktů.

Souprava MagSi-NA Pathogens MSP (Multiple Sample Pooling) stanovuje nové měřítko pro automatizovanou izolaci nukleových kyselin (RNA a DNA) z respiračních vzorků.

Sdružování vzorků je užitečné v době vysokého počtu testů a nízké prevalence infekcí, kdy tradiční metody screeningu vzorků nejsou nákladově efektivní. To bude zvláště účinné ve školách a zdravotnických zařízeních, kde je třeba pravidelně a komplexně testovat velké množství asymptomatických jedinců, aby se zajistilo rychlé odhalení a kontrola ohnisek nákazy. Při "sdruženém testování" se před extrakcí virové RNA a testováním PCR odebírají a sdružují vzorky od mnoha pacientů. Pokud jsou sdružené vzorky negativní, odpadá nutnost testovat pacienty jednotlivě. Přenosu od pacientů z pozitivních sdružených vzorků lze pak zabránit izolací a opětovným testováním. To umožní laboratořím zpracovat více vzorků a současně snížit náklady na činidla a ušetřit čas.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 23.3.2022

detekce patogenů na více vzorcích   ID:808

 



 
LIMS pohyby dat: Napříč systémy, technologiemi a časem

Software Limsophy LIMS integruje systémy, obchází překážky a odstraňuje technologické mezery

Dnešní laboratoř je přeplněna daty. K udržení efektivity provozu jsou zapotřebí výkonné systémy pro správu laboratorních informací (LIMS). Systém LIMS musí být schopen přesouvat data napříč systémy, technologiemi a časem, aby hodnota investice zůstala zachována.

Datum: 18.3.2022

LIMS, spáva dat   ID:807

 


Reklama

 

Novější Novější články

 

Archiv článků:   2022   2023   2024  

 

Doporučujeme články:
  Společnost PEAK Scientific uvádí na trh energeticky nejúčinnější laboratorní generátor dusíku
  Veřejné uvedení ChatGPT a dalších AI chatbotů způsobilo revoluci v řadě oborů
  Teorie a praxe titrací - praktický průvodce - whitepaper
  Inovativní nový SmartLid™ - chytřejší způsob rychlé extrakce virové DNA/RNA
  Lauda představuje první mobilní mrazicí box na baterie s velmi nízkou teplotou
  Zobrazit jen doporučené články.

Novinky:
 
 
2 Theta: Naše vlajkové lodě Izotachoforéza, kapilární elektroforéza


 
Biogen: Odběr vzorků a jejich transport v pokojové teplotě


 
Nukleární medicína. MGP: v současné době jsme certifikovanými distributory radiofarmak v České republice a na Slovensku firem AAA, Eckert and Ziegler, GE Healthcare a Izotop.


 
DRIVE AFM – špička mezi High-End AFM


 
Přehled přístrojů pro nanovlákna a netkané textilie


 
Novinky Nicolet CZ


 
Novinky BIOTRADE

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama