Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   5.10.2020 - 9.10.2020 Mezinárodní strojírenský veletrh
  19.10.2020 - 22.10.2020 Analytica 2020
  4.11.2020 - 5.11.2020 Lab Innovations 2020
  11.11.2020 - 13.11.2020 Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí - TVIP
  16.3.2021 - 19.3.2021 AMPER 2020
První MOF materiál vhodný k praktickému zachycování toxických atmosférických plynů

Mezinárodní tým vědců vedený University of Manchester vyvinul metal-organic framework materiál (MOF), který nabízí selektivní, plně reverzibilní a opakovanou možnost odstraňovat NO2 z atmosféry za běžných podmínek. Je to první materiál, který splňuje všechny náročné podmínky na něj kladené. Umožnilo by to odstraňovat škodlivé plyny (včetně CO2) z ovzduší ve velkých množstvích a jejich ukládání do dlouhodobých úložišť. Zabránilo by se tímto jak znečišťování ovzduší, tak i globálnímu oteplování.

Datum: 27.6.2018

MOF, zachycování škodlivých a skleníkových plynů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nový materiál označovaný jako MFM-300(AI) poprvé umožňuje plně reverzibilní zachycování pouze vybraných molekul plynů i při nízkých koncentracích. Během opakování zachycovacích-uvolňovacích cyklů nebyla pozorována ztráta krystalinity či porozity. Důležité je, že tato vlastnost byla prokázána za běžných podmínek teploty i vlhkosti. Právě vlhkost byla dosud tím faktorem, který způsoboval dlouhodobou nestabilitu jiných MOF materiálů a jejich postupnou degradaci.

Významnou roli na celém výzkumu měla analytická technika neutronového rozptylu prováděná v Department of Energy Oak Ridge National Laboratory. Neutrony snadno pronikají hustými materiály a jsou citlivé na lehčí prvky jako je vodík uvniř MFM. Toto umožnilo sledovat chování nano-pórů v MFM vzhledem k zachycenému NO2. S pomocí neutronového rozptylu bylo možné sledovat molekulární vibrace a tyto výsledky pak porovnávat s počítačovým modelem separačního procesu.

Počítačové modelování a simulace chování MFM-300(AI) byly velice důležité, protože jejich upřesněním pak bude možné vytvářet MOF materiály přímo na míru požadavům na zachycovaný plyn. Bylo však nutné naučit se rozpoznávat subtilní změny ve vibračních spektrech neutronového rozptylu a dávat je do souvislosti s počítačovým modelem.

Reklama

Zachycování skleníkových a jiných toxických plynů je dlouhodobou výzvou, která dosud odolávala vyřešení právě díky jejich relativně nízké koncentraci a okolním podmínkám (např. vlhkost). Pokud se podaří najít praktickou a energeticky účinnou cestu k separaci cílových plynů, tak je bude možné v opakovaných cyklech zachycovat a následně předávat k dlouhodobému uložení v např. podzemních olejových rezervoárech či ve formě solí.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Oak Ridge National Laboratory

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama