Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   18.11.2019 - 21.11.2019 MEDICA
  5.12.2019 Webinar: Tools for the Food and Beverage Lab
  13.3.2020 - 15.3.2020 OPTA - Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie
  17.3.2020 - 20.3.2020 AMPER 2020
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
Reklama
Ultralehký keramický materiál

Vědci vytvořili ultralehký keramický materiál, který je dokonalým izolátorem, snáší opakovaně vysoké teplotní rozdíly a lze jej zmáčknout dokonce na 5% originálního objemu. Takový materiál najde své využití nejen ve vesmírných aplikacích, ale i v automobilovém či energetickém průmyslu. Je i perfektním izolátorem proti ohni.

Datum: 25.2.2019

ultralehký keramický matariál, negativní Poissonovo číslo


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Mezinárodní tým vědců vedený UCLA (University of California - Los Angeles) vyvinul keramický aerogel s dosud nevídanými vlastnostmi. Materiál je mimořádně lehký a vyznačuje se vysokou tepelnou odolností i při opakovaném použití. Keramické aerogely nejsou žádnou novinkou a používají se především ve vesmírných aplikacích již od roku 1990. Mechanické a tepelné vlastnosti tohoto aerogelu jsou však mimořádné.

Aerogel je založen na speciální hexagonální struktuře nitridu boru. 99% objemu je vzduch. Může být stlačen až na 5% původního objemu a následně se plně obnoví do výchozího stavu. Současné aerogely dokázaly snést stlačení pouze na 20%. Další významnou vlastností nového aerogelu je jeho odolnost vůči opakovanému mechanickému či tepelnému zatěžování. Dokáže snést více extrémních tepelných cyklů než dosavadní materiály. Není pro něj problém snést teplotu 1400 °C po dobu jednoho týdne a při tom přijde jen o méně než 1% mechanických vlastností.

Další velice zajímavostí aerogelu je tzv. negativní Poissonovo číslo, které udává poměr mezi rozšířením materiálu při jeho stlačování. Kladné Poissonovo číslo je normální pro prakticky všechny běžné materiály - při natažení se ztenčí a opačně. Naopak s negativním Poissonovým číslem se materiál při stlačení zúží - vlastnost těžko představitelná.

Reklama

Nový materiál snadno najde využití nejen ve vesmírné technice, ale i v automobilovém průmyslu, energetice (úschova tepla) a speciálních aplikacích včetně katalýzy a filtrace.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: UCLA Samueli Engineering

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama