Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   5.10.2020 - 9.10.2020 Mezinárodní strojírenský veletrh
  19.10.2020 - 22.10.2020 Analytica 2020
  4.11.2020 - 5.11.2020 Lab Innovations 2020
  11.11.2020 - 13.11.2020 Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí - TVIP
  16.3.2021 - 19.3.2021 AMPER 2020
Reklama
High-tech MAX materiál pomocí slané obálky

Vědci objevili novou metodu, jak vyrábět high-tech materiály tzv. MAX phase. Materiály MAX phase jsou velice slibnými surovinami pro podmínky extrémního namáhání, teplot, tlaků apod. Dosud se je nedařilo ekonomicky použitelně vyrábět. Nová metoda by mohla přiblížit jejich produkci k reálným aplikacím a významně tak přispět k rozvoji technologického inženýrství.

Datum: 8.4.2019

MAX phase, high-tech materiál


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Takzvané MAX phase materiály jsou obecně šestiúhelníkové struktury karbidů či nitridů, které mají obecný vzorec Mn+1AXn, (MAX) kde n = 1 až 3, a M je přechodový kov, A je prvek skupiny A v periodické tabulce (obvykle IIIA a IVA, nebo skupiny 13 a 14) a X je buď uhlík či dusík. Příkladem může být třeba Ti2PbC, Zr3AlC2 či Ti4AlN3.

MAX phase materiály byly objeveny kolem roku 1960 a zjistilo se, že se vyznačují mimořádnými vlastnostmi, které kombinují vlastnosti keramiky (vysoká tepelná odolnost, pevnost, tvrdost, nízká tepelná roztažnost, chemická odolnost) a vlastnosti kovu (ohebnost, elektrická vodivost, tepelná vodivost). Výše uvedené vlastnosti je předurčují k využití při extrémních podmínkách: spalovací turbíny, vesmírné aplikace, medicína, součástky odolávající opotřebení a teplotním šokům, vysokoteplotní zahřívací elementy, pokrytí elektrických kontaktů, jaderné aplikace odolávající neutronovému záření, prekurzory pro chemickou výrobu dalších derivátů (např. MXeny - dosud neprozkoumané "zázračné" materiály).

Dosavadní metody pro výrobu MAX phase materiálů byly neefektivní. Materiály se musely vyrábět především v podmínkách vylučující oxidaci a tedy za vysokého vakua či v argonové atmosféře. Výsledný produkt pak nebyl vhodný pro další zpracování - měl hrubou strukturu. Vědci z Forschungszentrum Jülich však objevili novou metodu, jak vyrábět MAX phase surovinu pro další jednoduché zpracování přímo v práškovité podobě. Zjistili, že výchozí surovinu lze smísit s vhodnou solí.

Nová metoda spočívá ve smísení vstupních surovin se solí (bromidem draselným) a zahřátí na teplotu vyšší než 1000 °C. Stačí v normální atmosféře obsahující kyslík. Molekuly soli obalí vstupní surovinu tak, že ji chrání před kyslíkem. Po následném ochlazení stačí sůl vymýt vodou. Výsledným produktem je velice jemný prášek MAX phase materiálu.

Reklama

Vědci z Forschungszentrum Jülich budou nyní pokračovat v testování různých typů MAX materiálů a různých druhů solí. Výsledkem by mohla být efektivní výroba MAX phase materiálů, což by byl významný pokrok v možnostech high-tech materiálového inženýrství.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Forschungszentrum Jülich / Tobias Schlößer

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama