Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   19.10.2020 - 22.10.2020 Analytica 2020
  23.10.2020 Online seminář: AI a data - nové právní výzvy
  4.11.2020 Webinář: LC-MS/MS trojitý kvadrupól
  10.11.2020 SCIENCE COMMUNICATION 2020
  11.11.2020 - 13.11.2020 Týden výzkumu a inovací pro praxi a životní prostředí - TVIP
Umělá inteligence se učí vytvářet složitá organická léčiva

Umělá intelice po dostatečném učení získala schopnost přepovídat výsledky velice komplikovaných organických reakcí s přesností 90%, čímž předstihla i ty nejlepší chemiky. Toto je velíká výzva a možná průlomová cesta při výrobě nových léčiv či materiálů, kdy člověk již nedokáže analyzovat množství dat, která byla publikována při jiných experimentech.

Datum: 10.9.2019

AI, umělá inteligence, syntéza organických materiálů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Vědci z University of Cambridge vytvořili algoritmus, který dokáže předpovídat výsledky složitých chemických reakcí s přesností 90%, což předčí i zkušené chemiky.

Hlavní výzvou projektu byly komplikované reakce organických molekul používaných při výrobě léčiv či nových materiálů. Složité organické molekuly se totiž vytvářejí sadou jednodušších reakcí, které pak vedou ke konečnému výsledku. Tato cesta je ovšem velice trnitá a často končí neočekávaným produktem. Podobá se chůzi ve tmě a náhodnému zkoušení různých možností a výběru těch, které jsou správné. Lze si lehce domyslet, že vývoj složitých organických látek je tím pádem časově náročný a velice drahý.

Projekt s použitím AI (Artificial Intelligence - umělá inteligence) je založen na tom, že počítač se "nakrmí" daty z již publikovaných výsledků chemických reakcí a následně je použije k předpovědi. Tím předstihne člověka, který není schopen obsáhnout tak velkou oblast dat. Projekt dokázal analyzovat data z miliónů chemických reakcí publikovaných v patentech.

S pomocí tohoto přístupu AI byla schopna předpovědět výsledek chemické reakce s přesností 90%, zatímco zkušený chemik to dokáže s přesností 80%. Na projektu nyní spolupracuje biofarmaceutická společnost Pfizer. Takto vytvořená AI by měla být schopna fungovat i na laboratorním notebooku.

Reklama

Dobře naučená AI by měla být schopna předpovědět sekvenci chemických reakcí vedoucích k cílovému produktu. Dalo by se říci, že by fungovala jako jakási GPS (navigační systém), který by chemika navigoval k vytvoření očekávané molekuly.

Vědci z Cambridge nyní zkoušejí, jak získat více dat pro naučení AI. Očekávají, že AI společně se zkušeným chemikem by byli schopni dosáhnout výsledků, kterých by ani jeden z nich sám o sobě nedokázal.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: TheDigitalArtist, pixabay.com, CC0

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama