Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       Vědátor       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   24.2.2021 Tecan first virtual genomics symposium
  18.5.2021 - 21.5.2021 AMPER 2021
  10.6.2021 - 12.6.2021 On-line: Konference Ecsite 2021
  15.6.2021 - 16.6.2021 ACHEMA Pulse
  7.9.2021 - 9.9.2021 LABVOLUTION - nový posunutý termín v roce 2021
Reklama
První integrovaný systém pro 7T PET/MR zobrazování

Firma MR Solutions instalovala první 7T PET/MR preklinický zobrazovací systém v Izraeli. Systém se suchým magnetem o síle 7 Tesla je nyní využíván k výzkumu ve Wohl Institute for Translational Medicine, částí Hadassah Hebrew University Medical Center in Jerusalem.
Právě kombinace MR a PET dává systému možnost studia živých organismů až k molekulárním detailům, což je velice zajímavé zvláště při medicinálním výzkumu působení léčiv. Zkoumanými objekty jsou obvykle laboratorní krysy (větší objekty se do systému nevejdou).

Datum: 8.1.2020

MRI, PET, počítačová tomografie, magnetická rezonance


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Úvodem vysvětlení zkratek:

Výpočetní tomografie (nepřesně "Počítačová tomografie") (Computed Tomography - CT) je radiologická vyšetřovací metoda, která pomocí rentgenového záření umožňuje neinvazivní zobrazení vnitřních orgánů a tkání člověka či zvířat s vysokou rozlišovací schopností a ve 3D projekci. Metoda se využívá hlavně v oblasti medicíny, kde slouží k diagnostice širokého spektra poranění a chorob. Dále se využívá v preklinickém výzkumu u laboratorních zvířat při vývoji nových léčiv a vakcín.

Magnetická rezonance (též MR, MRI, z anglického „magnetic resonance imaging“) je zobrazovací technika používaná především ve zdravotnictví k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Pomocí MRI je možné získat řezy určité oblasti těla, ty dále zpracovávat a spojovat až třeba k výslednému 3D obrazu požadovaného orgánu. Magnetická rezonance využívá silné magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. Na rozdíl od CT vyšetření, které je s MR někdy alternativní, tedy nenese žádná rizika způsobená zářením (nulová radiační zátěž).

PET/CT je diagnostická zobrazovací metoda spojující vyšetření počítačovou tomografií (CT) a pozitron emisní tomografií (PET). Získané obrazy obsahují jak poměrně podrobnou informaci o anatomické stavbě, tak i informaci o metabolické aktivitě tkání.

(Zdrojem informací je Wikipedie.)


Systém od firmy MR Solutions má axiálně 15 cm zobrazovací oblast, což je dostatečné pro zkoumání celého těla u laboratorních krys či jiných malých zvířat na úrovni molekulárního detailu in-vivo (za živa). Současnou kombinací MRI a PET lze zkoumat anatomické, metabolické a molekulární změny. Právě fakt, že MRI a PET běží synchronně, dokáže získat požadovanou výslednou vysokou přesnost při digitalizaci obrazu.
Cílem zkoumání jsou rakovina, roztroušená skleróza, cukrovka a metabolické poruchy.

Reklama

Vědci již získali první zajímavé poznatky při injekci peptidů k inhibici nádorových buněk.
Celý systém je velice modulární a lze jednotlivé součásti skládat podle potřeby. Může se tak použít samotné CT, MRI či PET. Zařízení získalo prestižní cenu Queen Awards for Enterprise for Innovation v letech 2016 a 2019.


Zdrojem informací je Labbulletin.
Kredit obrázku: MR Solutions

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama