Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   20.5.2021 Webinář: Povinnosti následných uživatelů podle evropské legislativy
  2.6.2021 Webinář: Oznamování nebezpečných chemických směsí dle PCN formátu, teoreticky i prakticky
  3.6.2021 Mezinárodní konference transferu znalostí a technologií
  9.6.2021 - 10.6.2021 9th International Bioeconomy Conference
  10.6.2021 - 12.6.2021 On-line: Konference Ecsite 2021
Reklama
Rychlý světelný detektor z dvou-dimenzionálních materiálů

Vědci v ETH Zürich vyvinuli novou strukturu světelného detektoru. Namísto "hromádek" světlocitlivého materiálu použili pouze dvě monomolekulární vrstvy - jednu, která generuje elektrony při dopadu světla a druhou, která tyto elektrony přenáší. Výsledek předčil očekávání. Současné omezení přenášené frekvence okolo 1 GHz se podařilo posunout až na 50 GHz. A to je teprve začátek.

Datum: 26.2.2020

optoelektronika


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Rychlé a výkonné světelné modulátory, stejně jako detektory, jsou základním stavebním kamenem přenosu signálu skrze kabely z optických vláken. Tyto technologie se průběžně vyvíjejí, ale nyní již narážejí na hranice svých fyzikálních možností.

Dvě skupiny vědců z oblasti fotoniky v ETH Zürich se pokusily snížit prodlevu mezi dopadem světla na polovodič a jeho přeměnou na elektrický signál. Pokusili se zkombinovat dvě vrstvy materiálů, z nichž každá má odlišné vlastnosti - jeden materiál výborně generuje elektrony při dopadu světla a druhý materiál zase tyto elektrony perfektně vede.

Materiálem, který výborně vede elektrony je grafen (monomolekulární vrstvička atomů uhlíku) a materiálem, který dobře reaguje na světlo jsou polovodiče TMDC (přechodové prvky jako molybden a wolfram a chalkogeny jako síra nebo telur). Zkratka pochází z: Transition Metal Dichalcogenide (TMD or TMDC) monolayers. Vědci použili molybden ditelurid.

Ukázalo se, že oba jednovrstvé materiály se dobře snášejí s existující křemíkovou elektronikou a není problém je přes sebe nanést. Vědci byli udiveni svým výsledkem. Zatímco limity dosavadní elektroniky založené pouze na TMDC jsou okolo 1 GHz, výzkumníci naměřili přenosovou kapacitu okolo 50 GHz.

Reklama

Před badateli nyní leží krásná oblast plná možností. Je možno zkoumat nepřeberné množství různých TMDC materiálů, jejich napojení na světlovodič a různě napojovat grafenovou vrstvu na elektrické kontakty. Vědci věří, že nynější objev povede nejen k rychlejším detektorům, ale lze jej využít i jako zdroje světla ve světelných modulátorech, LED či laserech.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: ETH Zürich

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama