Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   4.4.2022 - 8.4.2022 ACHEMA
  20.4.2022 Lab Innovations South 2022
  17.5.2022 - 20.5.2022 AMPER 2021
  1.6.2022 - 2.6.2022 LABOREXPO
  18.6.2022 - 22.6.2022 HPLC 2023
Reklama
USA mají patentové prvenství, ale Čína je rychle dohání

Situace na poli schopností produkovat patenty, což je mírou technologického vývoje, se v posledních letech dynamicky mění. USA zůstávají stále světovou jedničkou v převážné většině oblastí, ale vynořuje se nový konkurent - Čína.

Datum: 15.6.2020

patenty, špičkové technologie, nejrozvinutější země


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Schopnost registrovat patenty je mírou technologické inovativnosti. Jde především o tzv. "cutting edge" technologie, které v posledních letech hýbou světem. Jde např. o 3D tisk, 5G sítě, energetickou konverzi aj. Bertelsmann Stiftung publikoval podrobnou studii vývoje od roku 2000 do 2019. V této studii se zaměřil na 58 aktuálních technologií, které lze považovat za nejmodernější.

V této studii hrají hlavní roli tři oblasti - Severní Amerika, Východní Asie a Evropa. Ze studie je zřejmé, že pozice Severní Ameriky zůstává neotřesena, ale Východní Asie je stále více dynamičtější. USA vedou v 50 z 58 technologií, ve zbývajících 8 jsou na druhém místě. V některých oblastech ovšem vedou s velkou převahou - digitální, zdravotnictví a bezpečnost. V oblasti Big Data mají USA celou polovinu ze všech existujících patentů. Kanada je excelentní především ve výpočetní technice, specificky v quantum computing. Toto dělá ze Severní Ameriky jasnou jedničku v digitální sféře.

Čína roste dynamicky. V roce 2019 patřila již mezi tři patentově nejvýznamnější země (top 3) při pohledu na 42 z 58 technologií. V 5 technologiích z oblasti výživy a ekologie je dokonce jedničkou. Je to velký krok kupředu, protože v 2010 nebyla mezi top 3 v ani jedné technologii a v 2000 ani mezi top 5. Podobný rychlý vzestup zaznamenává Jižní Korea, která je nyní na druhém místě v oblasti 5G technologií.

Zbývající tři špičkové pozice náleží Japonsku. Jde o technologie elektrických automobilů, baterie a pokročilé povrchy. Když se všechno sečte, žádná z evropských zemí nedrží první pozici v ani jedné z 58 technologií! Nicméně nejsou na tom špatně - obsazují druhá či další místa. Největší patentovou sílu má Německo, které drží druhou pozici v 7 technologiích. Ve větrných elektrárnách těsně za USA. Francie má druhé místo v air and space a Velká Británie ve farmacii. Obecně, zdravotnictví je silnou doménou v celé Evropě. Zvláště ve vakcínách má šanci dohnat USA. Studie zmiňuje, že evropské země ještě mají rezervy v možnostech mezinárodní spolupráce a spouštění start-upů.

Reklama

Studie zdůrazňuje, že pouhé kvantitativní porovnávání patentů ještě nezohledňuje jejich kvalitu, ale přece jen je určitou ukázkou toho, jak vypadá situace na poli vyspělých technologií mezi hlavními regiony - Severní Amerikou, Východní Asií a Evropou.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: mohamed_hassan, pixabay.com, CC0

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama