Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   4.4.2022 - 8.4.2022 ACHEMA
  20.4.2022 Lab Innovations South 2022
  17.5.2022 - 20.5.2022 AMPER 2021
  1.6.2022 - 2.6.2022 LABOREXPO
  18.6.2022 - 22.6.2022 HPLC 2023
Reklama
Nová počítačová simulace syntézy snižuje čas i náklady

Vědci z Hokkaido University uspěli při syntéze derivátu aminokyseliny - difluoroglycinu. Celou reakční cestu navrhli pomocí kvantově mechanických výpočtů kombinovaných s experimentálními výsledky.

Datum: 22.6.2020

počítačový návrh syntézy proteinů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Aminokyseliny, které jsou základní stavební jednotkou peptidů a proteinů, se vytvářejí buď přirozenou cestou fermentací nebo chemickou syntézou krok za krokem. Ani jedna z cest není jednoduchá.

Vědci z univerzitního Institute for Chemical Reaction Design and Discovery (WPI-ICReDD) se zaměřili na nepřírodní verzi aminokyseliny alfa,alfa-difluoroglycin, který by mohl vést k lepší metabolické stabilitě a biologické aktivitě. Cesta k efektivní syntéze však byla neznámá. Běžně se postupuje cestou pokus-omyl, což je značně časově i finančně náročné.

Ve WPI-ICReDD se pokusili využít technologii nazvanou Artificial Force Induced Reaction (AFIR). Jde o výpočetní metodu, která bere v úvahu intermolekulární a intramolekulární síly a pokouší se navrhnout syntetický postup. AFIR metoda je vhodná pro retrosyntézu - s pomocí kvantově mechanických výpočtů se počítají dekompoziční kroky, které molekulu rozkládají. Následně pak už je možné proces obrátit a snadno navrhnout syntézu.

S pomocí výpočtů se vědcům podařilo dojít až jen ke třem základním stavebním prvkům - aminu, difluorocarbenu a oxidu uhličitému. Výpočet pak navrhl syntézu s výtěžkem 99,99%. Vědci metodu mírně vyladili (podle experimentálních poznatků) a úspěšně syntetizovali difluoroglycin s výtěžkem 80%. Vědci byli nadšeni, protože to byl první pokud použití metody AFIR a celý postup trval jen 2 měsíce. Toto je mnohem rychlejší a efektivnější postup než u klasické metody, který by trval mnohem déle.

Reklama

Vědci říkají, že po vyladění bude možné metodu AFIR používat pro velmi efektivní syntézu nových chemikálií, materiálů, léčiv a biochemických látek. Předpokladem vědců je to, že metoda bude mnohem přesnější po doplnění o experimentální poznatky z již prozkoumaných reakčních cest.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: WPI-ICReDD

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama