Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   20.9.2022 - 22.9.2022 FUTURE MOBILITY 2022
  4.10.2022 - 7.10.2022 Mezinárodní strojírenský veletrh
  10.10.2022 - 12.10.2022 Analýza organických látek
  19.10.2022 - 21.10.2022 ICRI 2022
  21.3.2023 - 23.3.2023 AMPER 2023
Reklama
Kdy budou aplikace na bázi grafenu dostupné na masovém trhu?

Co se stalo se slíbenými aplikacemi grafenu a souvisejících materiálů? Díky iniciativám, jako je European Union Graphene Flagship a velkým investicím předních průmyslových odvětví, je výroba grafenu dostatečně vyspělá na výrobu prototypů a některých specializovaných aplikací v reálném životě. Nyní vědci z partnerské společnosti Graphene Flagship, Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research (ISI) v německém Karlsruhe, zveřejnili dva dokumenty, které mapují očekávané budoucí masové zavedení grafenu a souvisejících materiálů na trh.

Datum: 3.2.2021

grafen


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

V roce 2004 byl grafen vyroben odloupnutím atomově tenkých vrstev z grafitového bloku. Nyní díky pokrokům propagovaným Graphene Flagship můžeme mimo jiné vyrábět velké množství grafenu se spolehlivou a reprodukovatelnou kvalitou. Graphene Flagship dále vedla k objevu tisíců vrstevnatých materiálů, doplňujících vlastnosti grafenu ve vlastnostech a aplikacích, a byla v čele úsilí standardizovat výrobu grafenu, aby byla zajištěna konzistence a důvěryhodnost.

Nové publikace výzkumných pracovníků Graphene Flagship z Fraunhofer ISI, vydané v časopise 2D Materials IOP Publishing, shrnují nejnovější výsledky technologického a inovačního plánu. Tyto články zejména shrnují dopad, který bude mít grafen a související materiály na transformaci výrobního procesu a spuštění nového hodnotového řetězce.

Aplikace založené na grafenu jsou již komerčně dostupné

„Naším konečným cílem je vidět plně integrovaný grafen a související materiály do každodenních produktů a výroby,“ říká Dr. Henning Döscher z partnerské organizace Graphene Flaunhofer ISI, jenž vede tým Graphene Roadmap. "Neustále analyzujeme vědecký a technologický pokrok v této oblasti a také jejich schopnost plnit budoucí průmyslové potřeby." Naše první krátké články Graphene Roadmap shrnují některé z nejzajímavějších výsledků, “dodává. "Grafen a související materiály přidávají hodnotu v celém hodnotovém řetězci, od vylepšování a umožňování nových materiálů po zlepšování jednotlivých komponent a nakonec i konečných produktů." Nejbezprostřednější aplikace grafenu, jako jsou kompozity, inkousty a povlaky, jsou již komerčně dostupné. Průmysl bude brzy připraven implementovat nejnovější inovace a zahájit výrobu baterií, solárních panelů, elektroniky, fotonických a komunikačních zařízení a lékařských technologií.

„Poptávka na trhu po grafenu se za poslední dva roky téměř zčtyřnásobila,“ vysvětluje Dr. Thomas Reiss z partnerské společnosti Graphene Flagship Fraunhofer ISI. „Posílením standardů a vytvářením vysoce kvalitních materiálů na míru očekáváme, že do roku 2025 přejdeme od specializovaných produktů a aplikací k širokému proniknutí na trh,“ dodává. "Potom by mohl být grafen začleněn do všudypřítomných komodit, jako jsou pneumatiky, baterie a elektronika."

Evropa musí zůstat lídrem v této oblasti

Na cestě grafenu a souvisejících materiálů na trh se zdá být rozhodující příští desetiletí. "Do roku 2030 uvidíme, zda bude grafen skutečně tak přelomový jako křemík nebo ocel," říká Döscher. „Graphene Flagship již ukázala, že grafen je užitečný pro mnoho aplikací,“ dodává. "Nyní musíme zajistit, aby Evropa zůstala lídrem v této oblasti."

Reklama

Alexander Tzalenchuk říká: „Publikace Graphene Flagship Roadmap Briefs je aktuální a vítá vývoj pro průmyslová odvětví, která inovují grafenem a souvisejícími materiály. Zlepšení důvěry v produkty s povoleným grafenem je klíčovým předpokladem pro průmyslové využití. Na základě analýzy trhu a vyhodnocení technologie z Graphene Flagship Roadmap to dále přispívá k naší agendě, která poskytuje odborné ověřování charakteristik grafenu a souvisejících materiálů, komponent, zařízení a systémů s vylepšeným grafenem, a to vývojem konsensuálních a přijatých mezinárodních standardů.“

Kari Hjelt, vedoucí inovace Graphene Flagship, dodává: „Vidíme silný zvýšený zájem o grafen ze strany několika průmyslových odvětví, o čemž svědčí jedenáct projektů Spearhead Graphene Flagship, všechny vedené průmyslovými partnery. První hromadné aplikace připravují cestu k rozvíjejícím se oblastem s vysokou přidanou hodnotou v elektronice a biomedicínských aplikacích.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: seagul, pixabay.com

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama