Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Pro laboratoř        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   20.9.2022 - 22.9.2022 FUTURE MOBILITY 2022
  4.10.2022 - 7.10.2022 Mezinárodní strojírenský veletrh
  10.10.2022 - 12.10.2022 Analýza organických látek
  19.10.2022 - 21.10.2022 ICRI 2022
  21.3.2023 - 23.3.2023 AMPER 2023
Reklama
Nové konsorcium EU Innovative Medicines Initiative (IMI) za účelem vytvoření největší databáze obrazů patologie k urychlení vývoje umělé inteligence (AI) v medicíně

Aby se vývoj AI v patologii posunul na další úroveň, evropské konsorcium kombinující přední evropská výzkumná centra, nemocnice a hlavní farmaceutický průmysl vyvine úložiště pro sdílení patologických dat. Šestiletý projekt nazvaný BIGPICTURE v hodnotě 70 milionů EUR bude předzvěstí nové éry patologie.

Datum: 18.2.2021

databáze patologických obrazů pro umělou inteligenci


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Společnost Sectra se zapojila do nového projektu EU BIGPICTURE IMI, aby vytvořila rozsáhlou databázi obrazů v patologii. Příspěvky společnosti Sectra pomohou urychlit vývoj zdokonalených diagnostických metod založených na umělé inteligenci a podpoří efektivní souhru mezi zdravotní péčí a akademickým výzkumem. Úsilí společnosti Sectra zahrnuje úzkou spolupráci s centrem pro medicínský obraz a vizualizaci (CMIV) partnerů BIGPICTURE na univerzitě v Linköpingu a v regionu Östergötland.

Patologie je základním kamenem při zpracování mnoha nemocí, jako je rakovina, autoimunitní onemocnění, následných opatření po transplantaci a je také zásadní pro hodnocení bezpečnosti léčiv. Princip je založen na vyšetření vzorků tkáně pod mikroskopem. Navzdory své klíčové roli se však stále spoléhá na kvalitativní interpretaci kvalifikovaným patologem.

Zatímco mikroskop symbolizuje toto povolání, digitalizace diapozitivů v posledních letech vyvolala revoluci: nejen obrazy lze nyní sdílet a přistupovat ze vzdálených míst, ale také je lze zpracovávat pomocí počítačů. To otevírá dveře aplikacím umělé inteligence (AI), které pomáhají patologovi a pomáhají studovat nemoci, najít lepší léčbu a přispět k 3R (nahradit, omezit a vylepšit použití zvířat ve výzkumu). Vývoj robustních aplikací AI však vyžaduje velké množství dat, což v případě patologie znamená obrovskou sbírku digitálních diapozitivů a lékařských dat nezbytných pro jejich interpretaci.Jejich sdílení doposud zůstávalo náročné kvůli kapacitě ukládání dat potřebné k uložení dostatečně velkého souboru a kvůli obavám ohledně důvěrného charakteru lékařských informací.

Aby projekt BIGPICTURE umožnil rychlý rozvoj AI v patologii, má za cíl vytvořit první evropskou, etickou a GDPR kompatibilní (General Data Protection Regulation), kvalitně kontrolovanou platformu, ve které budou koexistovat jak rozsáhlá data, tak AI algoritmy. Platforma BIGPICTURE bude vyvinuta udržitelným způsobem propojením komunit patologů, výzkumníků, vývojářů AI, pacientů a průmyslových stran.

Projekt je rozdělen do čtyř hlavních aspektů, které se týkají rozsáhlého sběru dat. Nejprve je třeba vytvořit infrastrukturu (hardware a software) pro ukládání, sdílení a zpracování milionů obrázků, z nichž každý může mít gigabajty. Za druhé je třeba zavést právní a etická omezení, aby bylo zajištěno přiměřené využití údajů při plném respektování soukromí a důvěrnosti údajů pacienta. Poté bude shromážděna počáteční sada 3 milionů digitálních snímků od lidí a laboratorních zvířat a uložena do úložiště, aby poskytla data pro vývoj nástrojů patologie AI. Nakonec budou vyvinuty funkce, které napomáhají využití databáze i zpracování obrázků pro diagnostické a výzkumné účely.

BIGPICTURE je partnerství veřejného a soukromého sektoru financované IMI, se zastoupením akademických institucí, malých a středních podniků (MSP), veřejných organizací a farmaceutických společností, spolu s velkou sítí přispívajících partnerů. Partnery konsorcia zapojenými do projektu jsou:

Akademické instituce : Radboud University Medical Center (NL), Linköping University (SE), Leeds Teaching Hospitals NHS Trust (UK), University Medical Center Utrecht (NL), Uppsala University (SE, ELIXIR node), Haute Ecole Spécialisé de Suisse Occidentale ( CH), Eindhoven University of Technology (NL), University of Warwick (UK), Technical University of Munich (DE), Medical University Graz (AT), Institut Pasteur (FR), University of Liege (BE), University of Semmelweis ( HU), National Cancer Institute (NL), Region Östergötland (SE), Medical University Vienna (AT), University of Marburg (DE), Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä (FI),

Farmaceutické společnosti : Novartis Pharma AG (CH), Janssen Pharmaceutica NV (BE), Bayer AG (DE), Boehringer Ingelheim International GmbH (DE), Novo Nordisk A / S (DK), Pfizer Ltd (GB), Roche (CH) , Sanofi Aventis recherche et Développement (FR), Institut de Recherches Internationales Servier (FR) a UCB Biopharma SRL (BE).

Další veřejné a soukromé organizace : CSC - IT Center for Science Finland (FI, ELIXIR node), Biobanks and biomolecular resources research infrastructure (AT), Azienda Ospedaliera Per L-Emergenza Cannizzaro (IT), Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung eV (DE), Deutsches Institut für Normung EV (DE), Evropský institut pro inovace prostřednictvím údajů o zdraví (BE), Evropská společnost pro patologii (BE), Sdružení pro digitální patologii (USA), GBG Forschungs Gmbh (DE), ttopstart (NL) , Sectra AB (SE), Cytomine SCRLFS (BE), Stichting Lygature (NL), Owkin (FR), Deciphex (IE), MedicalPhit (NL), Timelex (BE).

Reklama

BIGPICTURE začíná 1. února 2021 a bude trvat 6 let. Platforma má však vydržet a konsorcium vypracuje plány udržitelnosti pro udržení a vývoj platformy i po tomto termínu.


Zdrojem informací je Labbulletin.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama