Věda a výzkum       Vesmír       Osel       Chemagazín TOPlist CZ     EN       Kontakt
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   4.4.2022 - 8.4.2022 ACHEMA
  20.4.2022 Lab Innovations South 2022
  17.5.2022 - 20.5.2022 AMPER 2021
  1.6.2022 - 2.6.2022 LABOREXPO
  18.6.2022 - 22.6.2022 HPLC 2023
Reklama
Odkaz na tento článek je zde publikován s laskavostí serveru Chemeurope.com. Klikněte na titulek:

Ochrana spotřebitele: Nová metoda detekce hormonálně aktivních látek

Analytická metoda pro hodnocení rizik výrobků a potravin

Vědci z univerzit v Drážďanech a Lipsku představili v časopise "Biosensors & Bioelectronics" novou metodu detekce hormonálně aktivních látek v potravinách, kosmetice a vodě. Hormonálně aktivní látky mohou způsobovat vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny prsu a prostaty, poruch štítné žlázy a neurologických a duševních onemocnění. Rychlá a jednoduchá analytická metoda pro hodnocení rizik výrobků a potravin je proto důležitým nástrojem pro ochranu zdraví a spotřebitelů.

Jsou téměř všude - v potravinách, pracích prášcích, prostředcích na mytí nádobí, kosmetických přípravcích, v lécích i v pitné a odpadní vodě: hormonálně aktivní sloučeniny, jako jsou syntetické deriváty estrogenu, které jsou hlavní složkou hormonální antikoncepce, nebo "objemová chemikálie" bisfenol A (BPA), která se používá například v nápojových lahvích nebo potravinových konzervách. Její škodlivé účinky na člověka a životní prostředí jsou již dlouho prokázány.

Jednoduchá detekce endokrinních disruptorů pro účinné monitorování a spolehlivé hodnocení rizik výrobků a vod je však vzhledem ke strukturální rozmanitosti těchto látek náročná. Dosavadní analytické metody jsou obvykle založeny na složitých laboratorně-diagnostických postupech nebo nedosahují požadovaných detekčních limitů. Nová metoda vyvinutá vědci z univerzit v Drážďanech a Lipsku by nyní mohla tuto situaci napravit, a proto byla podána patentová přihláška.
(detaily jsou v angličtině)

Datum: 11.10.2021

detekce hormonálně aktivních látek

Reklama
Reklama

Reklama